Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szkolna wyprawka tańsza w internecie

30-08-2011, 21:08

Ceny podręczników oraz artykułów szkolnych w internecie są niższe średnio o 22 proc. - wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów z porównywarki ofert Nokaut.pl.

Sonda
Kupujesz podręczniki szkolne przez internet?
  • tak
  • nie
  • nie mam takiej potrzeby
wyniki  komentarze

Z badania wynika, że najwięcej, bo aż 30 proc. zaoszczędzić można na plecakach oraz piórnikach, niewiele mniej, bo 25 proc. na podręcznikach. Kupując w supermarkecie i księgarni najwięcej przepłacą rodzice gimnazjalistów – zapłacą prawie 200 złotych więcej. Zakupy online, nawet robione na ostatnią chwilę, oszczędzą nam wiele stresów i uchronią przed długimi kolejkami w supermarketach i księgarniach.

Wyższe ceny podręczników

Sierpień to przysłowiowy ostatni dzwonek na kupno szkolnej wyprawki. Wzmożone zainteresowanie artykułami szkolnymi w tym miesiącu skutkuje niekiedy podwyższaniem cen przez sprzedawców.

- Tegoroczna podwyżka podatku VAT na książki oraz zmiana podstawy programowej spowodowała wyraźny, nawet 10-procentowy wzrost cen podręczników, co z kolei wpłynęło na wzmożone zainteresowanie zakupem podręczników przez internet. Sklepy internetowe coraz częściej wprowadzają do swojej oferty całe zestawy podręczników, oferując je po cenach znacznie niższych niż tradycyjne księgarnie – mówi Tomasz Maj, eCommerce Director Grupy Nokaut S.A.

Na podręcznikach zaoszczędzimy najwięcej

Porównanie oszczędności wyprawki szkolnej dla szkoły podstawowej
fot. Nokaut - Porównanie oszczędności wyprawki szkolnej dla szkoły podstawowej
Największy koszt szkolnej wyprawki stanowią podręczniki. W zależności od szkoły oraz klasy ich pełen komplet kosztuje od 298 złotych do nawet blisko 400 złotych. Najdroższymi podręcznikami są te do nauki języków, ale jak wynika z raportu Nokaut.pl, to właśnie na nich najwięcej można zaoszczędzić – nawet do 34 proc.

Ceny podręczników wahają się w zależności od klasy oraz rodzaju szkoły. Kupując w internecie książki dla ucznia szkoły podstawowej z klas I-III, oszczędzimy średnio 23 proc., co daje kwotę około 150 złotych. Dla ucznia klas IV-VI skompletujemy wyprawkę taniej średnio o 21 proc., zaoszczędzając około 130 złotych. Największe oszczędności w domowym budżecie przyniesie internetowy zakup podręczników dla gimnazjalisty. Starsi uczniowie mają więcej przedmiotów niż maluchy z podstawówki, a ich książki często składają się z kilku części. Gimnazjaliści potrzebują także większej liczby przyborów szkolnych. Cała wyprawka gimnazjalisty może kosztować nawet około 780 złotych. Kupując ją w sieci, można zaoszczędzić do 200 zł.

Porównanie oszczędności wyprawki szkolnej dla szkoły gimnazjalnej
fot. Nokaut - Porównanie oszczędności wyprawki szkolnej dla szkoły gimnazjalnej
Sporym wydatkiem są również niezbędne artykuły szkolne. Drobne pomoce warto kupować w supermarketach – tam kosztują najmniej. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj kupowanych przyborów – te z wizerunkami modnych bohaterów kreskówek czy filmów potrafią kosztować nawet ponad 8 razy więcej. Zestaw 10 zwykłych ołówków w markecie możemy kupić już za 1,99 złotych, a za paczkę 4 ołówków z wizerunkiem dziecięcego idola zapłacimy aż 6,49 zł. Windowane są także ceny zeszytów, piórników oraz plecaków – te markowe lub ozdobione logo ulubionej kreskówki są również znacznie droższe.

Ile zapłacimy za wyprawkę?

Z obliczeń porównywarki ofert Nokaut.pl wynika, że średnia cena skompletowanej wyprawki może w tym roku wynieść aż 659 złotych. Internetowy zakup podręczników oraz artykułów szkolnych jest tańszy średnio o blisko 150 złotych. Kupno szkolnej wyprawki w internecie pozwoli na oszczędność w wysokości 25 proc., jeśli chodzi o podręczniki, a 30 proc. w przypadku piórników i plecaków. Zakup online pozwoli nam zaoszczędzić na całej wyprawce średnio 22 proc.

Raport przygotowany przez Nokaut.pl powstał na bazie analizy porównawczej cen przykładowych zestawów podręczników oraz niezbędnych artykułów szkolnych ofert warszawskich księgarni i supermarketów, a następnie zestawieniu ich z najniższymi cenami tych samych ofert znalezionymi na nokaut.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data