Szkolenia BHP - 5 wskazówek: Czym się kierować przy doborze firmy szkoleniowej?

02-11-2020, 13:06

Kwestia zasad higieny i bezpieczeństwa, do niedawna traktowana po macoszemu, jest w dzisiejszych czasach prężnie rozwijającą się dziedziną, która uczy jak kształtować odpowiednie warunki pracy. W zależności od tego z jakim jej rodzajem mamy do czynienia (fizyczna, biurowa, praca w specyficznych warunkach) występują określone normy, które powinny być spełnione, w celu zapewnienia dobrego stanu zdrowia pracownika. Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy, która przeszkoli pracowników pod względem zasad i higieny pracy?

1. Kwalifikacje

Choć kwestia odpowiednich kwalifikacji wydaje się oczywista, wciąż istnieje wiele pseudofirm, które prowadzą nic nie warte szkolenia. Niestety, żadne przepisy nie określają, że szkoleniowcem może być np. tylko absolwent studiów podyplomowych z zakresu BHP. Określają za to, kto może zostać technikiem BHP, specjalistą, głównym specjalistą, inspektorem, czy starszym inspektorem. Jeśli więc wybieramy firmę, sprawdźmy, czy wykładowcy rzeczywiście są szeroko pojętymi specjalistami w swojej dziedzinie i mają potwierdzenie odpowiedniego wykształcenia. Uprawnienia takie na prośbę klienta powinny być bez oporów okazane, tak aby nie było wątpliwości co do rzeczywistych kwalifikacji szkoleniowców.

szkolenia BHP

2. Zrozumiałość przekazywanej wiedzy

Myli się ten, kto jest zdania, że szkolenie BHP służy wyłącznie spełnieniu obowiązku wynikającego z ustawy. Takie szkolenia nie są tylko “dla papierka”. Ich celem jest rzeczywiste przekazanie informacji, które nie tylko wskażą jak na przykład bezpiecznie posługiwać się określonym sprzętem czy jak najbardziej ergonomicznie wykorzystać przestrzeń w biurze, ale przede wszystkim mogą uratować komuś życie. Sytuacja kryzysowa typu pożar, konieczność szybkiej ewakuacji z powodu zagrożenia, a nawet utrata przytomności przez jakąś osobę, to wypadki losowe które mogą się wydarzyć, a pracownicy powinni być wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im odpowiednio zareagować. Jeżeli szkolenie będzie niezrozumiałe, niedostosowane do realiów danego środowiska pracy, jeśli jakieś kwestie pozostaną dla pracowników niejasne, efektywność szkolenia będzie zerowa.

3. Dodatkowe korzyści

Jeśli mamy do wyboru kilka dobrych, sprawdzonych firm i wciąż nie możemy podjąć decyzji, z którą rozpocząć współpracę, być może któraś z nich w ramach usługi może zaoferować dodatkowe korzyści, których nie proponują pozostałe? Taką korzyścią może być dalsze wsparcie, na które możemy liczyć, bez konieczności poszukiwania kolejnych specjalistów. Firma BHP w Bytomiu Szkolenia i Doradztwo BHP i PPOŻ. Monika Puzio posiada niezbędne uprawnienia do przeprowadzania szkoleń, ale też oferuje pomoc przy sporządzeniu czy aktualizacji instrukcji przeciwpożarowych, potrafi przeprowadzić ocenę zagrożenia wybuchem, może przeprowadzić ekspertyzy techniczne czy przeglądy budowlane, kominiarskie, gazowe i inne, a nawet wykonać kalkulacje dotyczące kwalifikowania zakładu do określonej kategorii ryzyka wystąpienia awarii przemysłowej. Jeśli możemy współpracować, zamiast z kilkoma firmami, z jedną, która zapewni kompleksową ochronę zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, warto z tego skorzystać.

4. Opinie

Zdanie innych firm, które korzystały ze szkoleń BHP, nie jest bez znaczenia. Zazwyczaj pozytywne opinie są skorelowane z dobrymi kwalifikacjami szkoleniowców. Jeśli szkoleni pracownicy są zadowoleni z przekazanej wiedzy, potrafią wykorzystać ją w praktyce, cenią sobie możliwość zadawania pytań, wskazują na rozległą i fachową wiedzę osób prowadzących kurs, to jest duża szansa, że i w naszej firmie takie przeszkolenie będzie sukcesem.

5. Potwierdzenie zakończenia szkolenia.

Bez dokumentów potwierdzających odbycie szkolenia przez poszczególnych pracowników, trudno będzie udowodnić, że faktycznie się ono odbyło. Nawet jeżeli szef wykaże, że szkolenie miało miejsce, nie jest to przecież jednoznaczne z tym, że dany pracownik w takim szkoleniu uczestniczył. Dlatego po zakończeniu szkolenia pracodawca powinien otrzymać dokumenty, które potwierdzają uczestnictwo poszczególnych pracowników. Mogą być to imienne karty szkoleń, imienne zaświadczenia. Każdy dokument, który poświadczy uczestnictwo w kursie oraz jego pozytywne ukończenie przez pracownika.

W obecnej sytuacji, w związku z walką z epidemią koronawirusa, władze wielu firm - kierowani dodatkową motywacją, decydują się na wsparcie fachowców BHP w celu profilaktycznego przeszkolenia całej załogi pracowniczej. Wiele takich szkoleń przeprowadzanych jest zdalnie, po ówczesnym zebraniu przez firmę szkoleniową wszelkich niezbędnych informacji.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag szkolenia BHPtag nols
To warto przeczytać

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: