Szkoła dwujęzyczna czy szkoła językowa

22-09-2017, 10:39

W obecnych czasach, kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej, nastąpił ogromny rozwój turystyki, masowa emigracja za pracą, a nauka języków stała się obowiązkiem. Wprawdzie w polskich szkołach odbywają się zajęcia z języków obcych w ramach programu nauczania, ale przeważnie jest to niski poziom nauki.

szkoła językowa

Osoby, które nie opanowały języka obcego w szkole, teraz muszą się doszkalać w szkołach językowych. Takie kursy językowe sporo kosztują, jednak patrząc na panujące realia jest to inwestycja. Rodzice mają teraz niemały dylemat, do jakiej szkoły wysłać swoją pociechę, zaczęły bowiem licznie pojawiać się szkoły dwujęzyczne. Dlatego też powstało kilka możliwości posłania dziecka do szkoły, które pozwalają zaoszczędzić czas dziecka lub pieniądze rodzica.

Pierwszą możliwością jest posłanie dziecka do państwowej szkoły i dodatkowo zapisanie na kurs językowy. W szkołach publicznych nauka języka odbywa się w grupach, jednak ze względu na dużą liczbę dzieci w klasach są one dosyć spore. W takich przypadkach osoby, które lepiej radzą sobie z językiem obcym będą spowalniane, a te które sobie radzą gorzej nie będą nadążać. Dodatkowo w szkołach publicznych najczęściej nauka polega na przygotowywaniu do kolejnych egzaminów językowych, a nie do posługiwania się nim w życiu codziennym. Dlatego zapisanie dziecka dodatkowo na odpowiedni kurs, pozwoli mu przyswajać wiedzę na właściwym dla niego poziomie i tempie. Cena takich kursów za zajęcia odbywające się dwa razy w tygodniu, z reguły wynosi ok. 1000 złotych za semestr i ok. 500 zł/semestr za zajęcia z Native Speakerem. Największą wadą tego rozwiązania jest dodatkowy czas, który dziecko mogłoby spędzić z rodzicami lub uczęszczając na inne zajęcia pozalekcyjne.

Drugim wariantem jest wysłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej i jest to możliwe już od samego początku edukacji szkolnej. W każdym większym polskim mieście znajduje się dwujęzyczna szkoła podstawowa. Warszawa ma ich 8, ale znajdziemy taką szkołę także w Wołominie, Karolinowie, Łomiankach, Krakowie, Wrocławiu czy Radomiu. Nauka językowa w takiej szkole odbywa się w bardzo naturalny sposób, dzięki czemu uczniowie uczą się nie tylko podstaw do egzaminów, ale poznają świat ucząc się języka obcego. Uczą się nim komunikować w życiu codziennym, czytać ze zrozumieniem w obcym języku i wyciągać wnioski. To komunikacja jest najważniejsza w programie dwujęzycznym, a reguły gramatyczne schodzą na dalszy plan. W szkołach dwujęzycznych część zajęć dydaktycznych prowadzona jest w obcym języku oraz dodatkowo organizowane są warsztaty z Native Speakerem. W dwujęzycznej szkole godziny zajęć dwujęzycznych (jest to około 10 godzin w tygodniu) są wkomponowane w plan lekcji, dzięki temu dziecko odbywa wszystkie lekcje na miejscu i nie poświęca dodatkowego czasu pozaszkolnego na naukę języków obcych. Dwujęzyczna szkoła wydaje się być rozwiązaniem idealnym, martwić może jedynie cena, którą przyjdzie rodzicom zapłacić za taką edukację. Kwoty miesięcznego czesnego w szkołach dwujęzycznych zaczynają się od 500 zł w szkole podstawowej a kończą nawet na kilku tysiącach złotych.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.