Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stypendia i dotacje dla studentów uczelni wyższych i pracowników naukowych w Polsce

07-01-2016, 12:35

Czy w Polsce warto podjąć karierę naukową? Jak wygląda dotowanie zdolnych studentów oraz pracowników naukowych? Czy polski naukowiec jest równorzędnym partnerem wobec badacza zajmującego się zgłębianiem swojej dziedziny wiedzy na uczelniach zagranicznych? To zagadnienia, które nurtują wielu ludzi, zwłaszcza młodych stojących przed decyzją wyboru uczelni.

Z danych rozmaitych szkół wyższych oraz rozmów z naukowcami i studentami wynika, iż polska nauka jest konkurencyjna wobec tej jaka rozwija się na Zachodzie, a jedną z przyczyn mającą na to wpływ są system stypendialny oraz dotacje naukowe dla najzdolniejszych studentów i naukowców oraz dla najcenniejszych projektów.

 

Sposoby na pozyskanie grantów naukowych

Badania naukowe wymagają dużego wsparcia finansowego. Zarówno granty, jak i stypendia naukowe pozyskać można z rodzimej uczelni, gdzie przyznawane są one najzdolniejszym i najlepiej zapowiadającym się studentom / doktorantom / naukowcom prowadzącym badania. Jednak najczęściej tego rodzaju wsparcie to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Dlatego też wielu z naukowców ubiega się o przyznanie grantów od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy też liczy na dotacje unijne. Coraz częstszą praktyką jest ponadto pozyskiwanie sponsorów prywatnych, tj. poszukiwanie mecenasów nauki - zarówno osób fizycznych, jak i firm, które wspierają młodych i zdolnych naukowców.

Znaną i bardzo często wykorzystywaną formą jest także udział w międzynarodowych projektach finansowanych przez zagraniczne uniwersytety.

 

Finansowanie przez Ministerstwo

Stypendia przyznawane przez Ministerstwo są efektem uchwalonych ustaw zapewniających dotację dla najzdolniejszych osób. Przyznawane są one na podstawie ustaw z 30 kwietnia 2010 roku i rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 września 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców.

Zgodnie z ustawami, stypendium otrzymać może:

  • osoba do 35 roku życia

  • osoba zajmująca się badaniami w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu

  • naukowiec zatrudniony na uczelniach PAN lub w instytucjach badawczych.

     

Gdzie szukać?

Młodzi naukowcy mogą szukać wsparcia dla swoich projektów na własną rękę. W tym celu przeglądać mogą rozmaite serwisy wspierające młodych badaczy, które udostępniają rozmaite przewodniki po grantach i stypendiach. Znajdując interesujące propozycje koniecznie trzeba wziąć udział w konkursie i w ten sposób pozyskać finansowanie swoich projektów.

Jak widać, istnieje mnóstwo sposobów na pozyskanie dotacji i stypendiów naukowych. Dzięki temu możliwości prowadzenia badań są szerokie, tym samym w Polsce cieszyć można się z dobrych warunków do badań naukowych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik










fot. Freepik