Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Studia prawnicze - jakie dają możliwości, gdzie szukać zatrudnienia?

31-01-2024, 11:12

Bez wątpienia studia prawnicze są jednym z najbardziej prestiżowych kierunków akademickich. Absolwenci prawa często są postrzegani jako elita społeczna i zawodowa, posiadająca specjalistyczną wiedzę oraz znajomość branży. Chcesz związać swoją przyszłość z prawem i rozważasz studiowanie takiego kierunku? A może właśnie skończyłeś studia prawnicze i zastanawiasz się, co teraz? W tym wpisie omówimy możliwe ścieżki zawodowe oraz perspektywy rozwoju dostępne dla młodych prawników.

Studia prawnicze - jakie dają możliwości, gdzie szukać zatrudnienia?

Co można robić po prawie?

Kariera absolwenta prawa zależy w dużej mierze od ukończonej aplikacji. Wśród najczęściej wybieranych ścieżek zawodowych znajdują się stanowiska takie jak adwokat, sędzia, notariusz, radca prawny, mediator, kurator sądowy, prokurator, asystent sędziego, referendarz sądowy czy też komornik. Po odbyciu aplikacji możesz zatrudnić się w różnorodnych firmach i instytucjach związanych z obszarem prawa. Obejmuje to m.in. pracę w korporacjach lub kancelariach adwokackich, agencjach rządowych, organach ścigania, instytucjach finansowych lub organizacjach pozarządowych. Zatrudnienie znajdziesz zarówno w dużych metropoliach, jak i mniejszych miejscowościach.

Należy też pamiętać, że prawo to popularny kierunek, co skutkuje stale rosnącą liczbą absolwentów. W związku z tym konkurencja na rynku pracy w tej dziedzinie jest wysoka. Na szybkie znalezienie posady mogą liczyć przede wszystkim kandydaci wyróżniający się obszerną wiedzą i doskonałymi umiejętnościami.

Co po prawie bez aplikacji?

Nie ma jednej konkretnej drogi zawodowej po studiach prawniczych. Absolwenci mają różne możliwości, takie jak podjęcie aplikacji, zaangażowanie się w pracę naukową lub rozpoczęcie kariery w administracji publicznej. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych predyspozycji i planów zawodowych danej osoby.

Warto podkreślić, że posiadanie wiedzy z zakresu prawa otwiera wiele możliwości zawodowych, które niekoniecznie wymagają formalnego uprawnienia adwokackiego czy radcowskiego. Wbrew powszechnemu mniemaniu istnieje szereg zawodów dostępnych dla absolwentów studiów prawniczych bez ukończonej aplikacji. Alternatywnym kierunkiem kariery jest znalezienie zatrudnienia poza kancelariami prawniczymi. Osoby, które nie zdecydują się na aplikację, mogą rozważyć np. zawód brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, pracę w urzędzie lub pracę w korporacji.

Gdzie można znaleźć pracę po prawie?

Biorąc pod uwagę obfitość ofert pracy, można śmiało stwierdzić, że praca po studiach prawniczych dostępna jest w wielu miejscach. Kluczowe staje się jednak posiadanie umiejętności efektywnego jej poszukiwania.

Jeśli interesuje Cię praca w obszarze prawa, możesz bezpośrednio skierować się do firm, takich jak kancelarie prawne, instytucje publiczne czy korporacje. Jednakże najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na szukanie pracy jest korzystanie z platform ogłoszeniowych, takich jak GoWork.pl. To miejsce, gdzie na bieżąco pojawiają się nowe oferty pracy dostosowane do specjalizacji prawniczej. W serwisie GoWork.pl znajdziesz również cenne opinie o ogłaszających się na stronie pracodawcach, które mogą stanowić istotne źródło informacji dla potencjalnych kandydatów.

Poza tym bardzo korzystne podczas poszukiwania zatrudnienia może być posiadanie kontaktów środowisku prawniczym. Jeśli pochodzisz z rodziny prawników lub masz znajomych w tej branży, istnieje duża szansa, że uda Ci się łatwiej znaleźć pracę dzięki rekomendacjom innych osób.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data