Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - czy warto je zamontować w firmie?

01-06-2023, 10:10

Na polskich drogach coraz częściej widać samochody elektryczne. Także Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące norm emisji CO2 przez samochody spalinowe osobowe, jak i dostawcze. Siłą rzeczy więc zainteresowanie samochodami napędzanymi energią elektryczną będzie rosło. To dobry moment, by zastanowić się, czy stacja ładowania samochodów elektrycznych opłaca się Twojej firmie.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne w Polsce - trochę danych

Pod koniec stycznia 2023 roku w naszym kraju liczba zarejestrowanych samochodów osobowych i użytkowych, napędzanych energią elektryczną, sięgnęła 67 097! Co więcej, w pierwszym miesiącu tego roku liczba ta zwiększyła się o 2376 sztuk, co daje wzrost aż o 56% rok do roku. Tymczasem pod koniec stycznia 2023 roku liczba samochodów elektrycznych dostawczych i ciężarowych sięgnęła 3396 sztuk, a motocykli i motorowerów 16 416 sztuk. 

A co z infrastrukturą?

Oczywiście wraz ze wzrostem aut elektrycznych rozwija się w naszym kraju także infrastruktura ładowania. Pod koniec stycznia 2023 roku Polska mogła pochwalić się ogólnodostępnymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych w liczbie 2612 sztuk, które do dyspozycji oddawały łącznie 5139 punktów ładowania. 

Unia Europejska kontra samochody spalinowe

Co więcej, najnowsze rozporządzenie Unii Europejskiej określa jeszcze bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów spalinowych dostawczych, ciężarowych i osobowych. Według nowych ustaleń rok 2035 będzie rokiem granicznym — od tego momentu na terenie państw UE obowiązywał będzie zakaz rejestracji aut innych niż bateryjne i wodorowe. 

Warto też wspomnieć, że w przypadku pojazdów ciężkich redukcja CO2 musi wynieść 65%. Komisja Europejska postawiła też cel pośredni na 2030 rok. Do tego czasu ograniczenie emisji CO2 dla samochodów osobowych musi sięgnąć 55%, dla dostawczych 50% i 45% dla ciężarowych. Tym samym przed naszym krajem, ale też i przed samymi przedsiębiorcami niemałe wyzwanie. 

Dlatego już dziś warto pomyśleć o przyszłości swojej firmy i przekonać się, jakie korzyści niosą za sobą stacje ładowania samochodów elektrycznych w przedsiębiorstwie. 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Co zyskasz, inwestując w stacje ładowania pojazdów w firmie?

Przede wszystkim, biorąc pod uwagę najnowsze rozporządzenie UE, jako przedsiębiorca musisz liczyć się ze zmianami, które dokument ten narzuca naszemu państwu. Szczególnie jeśli działasz w obszarze logistyki, transportu czy handlu, a Twoja firma nie może funkcjonować bez odpowiedniej floty pojazdów. 

Własna stacja ładowania pojazdów elektrycznych w firmie w takim wypadku jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci wejść w przyszłość pewnym krokiem. Taka opcja eliminuje potrzebę odwiedzania ogólnodostępnych punktów ładowania. To z kolei redukuje czas poświęcony na dojazd, stanie w korkach czy szukanie wolnego miejsca do ładowania. 

Stacja ładująca w firmie pozwala zostawić tam auto na noc na bezpiecznym terenie, co minimalizuje ryzyko, że zostanie uszkodzone czy ukradzione. Do tego takie rozwiązanie pozwala też optymalizować czas pracy kierowców, ale też i działania w całej firmie. 

Decydując się na stacje ładowania pojazdów elektrycznych w firmie, to od Ciebie zależy, jaki wariant wybierzesz. Tym samym zyskujesz szansę na wybranie optymalnej opcji, dopasowanej do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, która zapewni Ci maksymalne korzyści.

Bycie EKO jest na czasie!

Wdrażając stacje ładowania, firma pokazuje swoje zaangażowanie w ochronę środowiska. Takie podejście może zwiększyć jej atrakcyjność w oczach klientów i partnerów biznesowych, którzy coraz częściej wybierają firmy odpowiedzialne ekologicznie. Inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych często postrzegana jest też jako innowacyjne i progresywne podejście. A to z kolei może przyczynić się do wzmocnienia pozycji firmy na rynku oraz poprawy jej wizerunku.

Ponadto klienci i kontrahenci, którzy korzystają z samochodów elektrycznych, mogą być bardziej skłonni odwiedzać i korzystać z usług firmy, która oferuje możliwość naładowania pojazdu podczas korzystania z jej usług. Stacja ładowania samochodów elektrycznych to więc korzyść nie tylko dla Twojej floty pojazdów, ale też klientów i kontrahentów, którzy Cię odwiedzają.

Ile kosztuje stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem zależy od tego, na jakie punkty do ładowania się zdecydujesz oraz od wielkości całej inwestycji. Szacuje się, że koszt zakupu jednej stacji szybkiego ładowania wyższej klasy może sięgać 100 tysięcy złotych. Tymczasem niewielkie i mało skomplikowane ładowarki do aut osobowych lub ładowarki kompaktowej to koszt rzędu 1,5-3 tysięcy złotych. W niewielkim przedsiębiorstwie sprawdzić mogą się też stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, których cena waha się w granicach 30 tysięcy złotych. 

Zanim zdecydujesz się na stacje ładowania samochodów elektrycznych, skonsultuj się z ekspertami w tej dziedzinie. Pomogą Ci oni dobrać optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy i określą szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia.

 

Foto: Pexels, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E