Środki bezpieczeństwa stosowane przy transporcie specjalnym ładunków niebezpiecznych

30-08-2018, 11:15

Transport specjalny materiałów niebezpiecznych należy do najściślej regulowanych przez prawo typów przewozu. Ładunek stanowiący zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka lub mogący skazić środowisko przy ewentualnym wycieku musi być zabezpieczany i przewożony wyłącznie przy zachowaniu odpowiednich środków i zasad. Jakie zabezpieczenia stosuje się przy transporcie specjalnym tego typu?

Towary niebezpieczne w transporcie specjalnym – co się do nich zalicza?

Lista materiałów niebezpiecznych, których przewóz musi odbywać się za pomocą transportu specjalnego, została zebrana i podzielona na kategorie przez ONZ, w czego efekcie powstał specjalny katalog TN, gdzie każdy towar posiada swój numer oraz klasę określającą stopień zagrożenia, jaki stwarza dla otoczenia. W katalogu ujęte zostały m.in. materiały wybuchowe, łatwopalne, żrące czy trujące, a każda kategoria zawiera dokładny wypis środków, które zostały do niej przypisane.

Transport specjalny – środki bezpieczeństwa

Pierwszym wymogiem odnośnie przewożenia materiałów niebezpiecznych transportem specjalnym jest powierzenie towaru dobrze przeszkolonym, doświadczonym pracownikom. Kierowcy oraz obsługa pojazdu powinna przejść specjalne szkolenie zakończone egzaminem, na którym zapoznaje się z właściwościami przewożonych substancji i zagrożeniami, jakie stanowią dla człowieka i dla środowiska. Zadaniem obsługi jest przeciwdziałanie sytuacjom niebezpiecznym, które mogą doprowadzić do wycieku, uszkodzenia, wybuchu lub podpalenia substancji przewożonej. W przypadku wystąpienia zagrożenia, powinni umieć również szybko reagować, by zminimalizować szkodliwe efekty wypadku. Bardzo ważne jest przeszkolenie wszystkich pracowników, którzy mają do czynienia z materiałami niebezpiecznymi – groźne sytuacje mogą zdarzyć się nie tylko na drodze, ale również podczas załadunku lub rozładunku towaru.

Kolejną równie istotną rzeczą jest wykorzystywanie do transportu specjalnego wyłącznie pojazdów, które są do tego przystosowane. Muszą to być pojazdy przeznaczone do przewozu konkretnej substancji, posiadające odpowiednią budowę i zabezpieczenia, a także w pełni sprawne pod każdym względem.

Przy transporcie specjalnym materiałów niebezpiecznych nie powinno zabraknąć także odpowiedniego wyposażenia pojazdu, które pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu w przypadku sytuacji zagrożenia, a także na zminimalizowanie szkód podczas wypadku. Do wyposażenia tego typu należą np.: specjalny płyn do płukania oczu, maski do oddychania, okulary ochronne, zabezpieczenia na studzienki kanalizacyjne.

Niezależnie od typu przewożonego towaru niebezpiecznego, transport specjalny powinien odbywać się przy zachowaniu wszystkich norm i przepisów narzuconych przez prawo. Jakiekolwiek odchylenia i zaniedbania w tej kwestii mogą narazić życie i zdrowie nie tylko obsługi pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne, ale także innych uczestników ruchu. Niedopatrzenia grożące wyciekiem substancji toksycznych stanowią również bardzo poważne zagrożenie dla środowiska.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.