Sprzedaż półprzewodników wzrośnie tylko o 1,2 proc.

21-11-2011, 06:59

Bardzo niewiele brakuje już, by globalny rynek półprzewodników zaczął się kurczyć. Ostatnia nadzieja w czwartym kwartale, na który główni producenci przewidują solidny wzrost. Dużym wyzwaniem będzie jednak okres styczeń-marzec 2012 roku, gdy widoczne w całości będą efekty powodzi w Tajlandii.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sprzedaż komputerów w Europie Zachodniej obniżyła się w ciągu roku o ponad 11 proc. - tak wynika z danych Gartnera, które opublikowaliśmy w sobotę. Powroty do szkoły nie napędziły sprzedaży pecetów, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Nadzieja jeszcze w sezonie świątecznym. Patrząc jednak na sytuację gospodarczą w krajach rozwiniętych, trzeba by być naprawdę dużym optymistą, by wiązać z ostatnim kwartałem duże nadzieje.

Czytaj więcej: Załamanie sprzedaży komputerów osobistych trwa w najlepsze

Jakby potwierdzeniem tendencji na rynku komputerów osobistych jest obniżenie przez IHS prognozy sprzedaży półprzewodników w całym bieżącym roku. Firma spodziewa się, że tegoroczna sprzedaż będzie o 1,2 proc. wyższa od zeszłorocznej. Wrześniowa prognoza mówiła o wzroście o 2,9 proc. Utrzymanie wzrostu zawdzięczamy wynikom trzeciego kwartału.

IHS utrzymuje, że sprzedaż w tym okresie wzrosła o 3,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem (poprzednia prognoza mówiła o wzroście o 4,8 proc.). Wicedyrektor firmy Dale Ford podkreśla, że utrzymanie pozytywnego wyniku jest niezwykle istotne z psychologicznego punktu widzenia - oznacza bowiem, że rynek wciąż rośnie, mimo ogólnie słabych prognoz i zwiększającej się obawy o ponowne wejście wielu krajów w stan recesji.

Czytaj także: Samsung: Przemysł półprzewodników będzie rósł powoli w 2012 roku

Oczekuje się jednak, że ostatni kwartał roku 2011 nie przyniesie dobrych wieści - sprzedaż ma spaść wtedy o 2 proc. w porównaniu z okresem lipiec-wrzesień. Aby cały rok skończył się na minusie, ostatni kwartał powinien przynieść spadek o przynajmniej 7 proc. Jeśli spełnią się przewidywania największych producentów - Intela, Samsunga, Renesasa, Qualcommu czy AMD, które prognozują silny wzrost na ten kwartał - do zmniejszenia rynku nie powinno dojść.

Na wyniki trzeciego kwartału spory wpływ miały marcowe trzęsienie ziemi oraz tsunami, które nawiedziły Japonię, dokonując bardzo dużych zniszczeń - efekty były szczególnie widoczne w drugim i trzecim kwartale. Nie bez znaczenia na sprzedaż półprzewodników będzie także powódź w Tajlandii, która uszkodziła wiele zakładów produkujących dyski twarde - IHS spodziewa się, że apogeum tego zjawiska przypadnie na pierwszy kwartał 2012 roku.


Źródło: IHS


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.