Sezon powrotów do szkoły nie pomógł w zwiększeniu sprzedaży komputerów osobistych w Europie Zachodniej. Nic nie wskazuje na to, by czwarty kwartał miał być lepszy.
reklama
W przeciwieństwie do rynku telefonów komórkowych, gdzie widać oznaki poprawy, na rynku komputerów osobistych sytuacja wciąż jest niewesoła. Najnowsze dane firmy Gartner odnośnie sprzedaży w Europie Zachodniej w trzecim kwartale br. nie napawają optymizmem. Łącznie nabywców w tym okresie znalazło 14,82 mln komputerów, o 11,4 proc. mniej niż rok wcześniej.
Gartner zauważa, że budowane przez firmy od czterech kwartałów zapasy (co wpływało jednocześnie na dalsze spowolnienie tempa sprzedaży), zostały ostatecznie wyczerpane w ostatnich trzech miesiącach. Firma podkreśla jednak, że rynek w zachodniej części Starego Świata zachowuje się inaczej niż można by przypuszczać, biorąc pod uwagę porę roku. W okresie tym spory udział we wzroście miały powroty do szkół. W tym roku zjawiska tego nie zaobserwowano lub też spadek sprzedaży tradycyjnej był bardzo duży.
Firma podkreśla także, że szczególnie mocno ucierpiała sprzedaż komputerów przenośnych - liczba netbooków spadła o 40 proc., a laptopów o 12,6 proc. Sprzedaż urządzeń stacjonarnych spadła o 8,7 proc. Niezwykle ostrożnie zachowują się konsumenci indywidualni - sprzedaż w tym segmencie skurczyła się o 18,8 proc. Firmy jednak także oszczędzały. Nie sprawdziły się przewidywania mówiące o możliwym zwiększeniu sprzedaży w związku z migracją na Windowsa 7 - sprzedaż obniżyła się o 2,1 proc.
Hewlett-Packard ponownie stał się największym dostawcą, zwiększając swój udział w rynku z 21,8 do 22,7 proc. Było to jednak możliwe dzięki mniejszemu niż na całym rynku spadkowi sprzedaży - 7,5 proc. Łącznie nabywców na Starym Kontynencie znalazło 3,37 mln komputerów. Na drugie miejsce, po bolesnym obniżeniu sprzedaży aż o 45,1 proc., spadła Acer Group. Firma sprzedała 2,25 mln komputerów, co dało jej 15,2-proc. udział w rynku (24,5 proc. rok wcześniej). Podium zamyka ASUS (rok wcześniej na miejscu czwartym) - tutaj jednak mamy do czynienia ze wzrostem sprzedaży o 20,3 proc., do poziomu 1,57 mln. Udział w rynku powiększył się z 7,8 do 10,6 proc.
Wzrostem pochwalić się może także amerykańska firma Apple - sprzedała ona 1,13 mln komputerów, o 19,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sprzedaż w trzecim kwartale stanowiła 7,6 proc. całości wobec 5,7 proc. w zeszłym roku.
Największym rynkiem zachodniej Europy pozostały Niemcy ze sprzedażą na poziomie 3,01 mln komputerów. Było to o 7,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu znalazło się Zjednoczone Królestwo (2,96 mln, - 10,8 proc.), a na trzecim Francja (2,69 mln, -2,1 proc.).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|