Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sprawozdanie finansowe: kapitał czarno na białym

13-03-2019, 10:17

Dla każdego przedsiębiorcy jednym z kluczowych aspektów pracy jest analiza danych mówiących o radzeniu sobie firmy na rynku. Dotyczy to nie tylko własnego biznesu, ale również potencjalnych współpracowników. Wiedza o kondycji finansowej partnera umożliwia weryfikację oraz uniknięcie nieprzyjemności.

mat partnera

Szybką i zarazem wnikliwą metodą sprawdzenia kondycji przedsiębiorstwa jest zapoznanie się z jego sprawozdaniem finansowym. Wymagany Ustawą o rachunkowości dokument to dokładny i przejrzysty sposób analizy kondycji finansowej jednostek zarejestrowanych w KRS. Sprawozdanie może być prawdziwym drogowskazem w biznesie dzięki przejrzystej prezentacji stanu finansów firmy: wypracowanego przez nią zysku, poniesionych strat i innych kluczowych informacji.

                  Co zawiera sprawozdanie finansowe?

W zasadniczej części sprawozdanie dzieli się na:

  1. bilans zestawienie wszystkich aktywów i pasywów posiadanych przez podmiot;
  2. rachunek zysków i strat – dokładne podsumowanie wyników finansowych;
  3. informacje dodatkowe – wszelkie dane precyzujące i rozwijające informacje przedstawione w powyższych tabelach. Należą do nich między innymi ilość osób zatrudnionych w danym okresie, stan zapasów magazynowych itp.

 

                  Sprawozdanie finansowe a biegły rewident

Dodatkowo firmy badane przez biegłych rewidentów (audytorów) zobowiązane są przygotować:

  1. zestawienie zmian w kapitale własnym – przedstawia ono zmiany w zysku i stracie związane z kapitałem zakładowym;
  2. rachunek przepływów pieniężnych – podsumowanie wpływów i wydatków wraz z uwzględnieniem ich źródeł i kierunków.

                  Kto sporządza sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z polskim prawem bilansowym, obowiązek przedstawienia sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich podmiotach prawa handlowego wpisanych do KRS. Nie tylko więc wszelkie spółki (zarówno osobowe, jak też kapitałowe), ale również osoby fizyczne poddane są konieczności przesłania sprawozdania w terminie do 3 miesięcy od zakończenia dnia bilansowego – warunkiem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie składa osoba fizyczna będąca kierownikiem lub członkiem zarządu firmy o numerze PESEL ujawnionym w KRS.

 

                  Sprawozdanie finansowe w mikroprzedsiębiorstwie i NGO

Trochę inaczej sprawa wygląda w organizacjach pozarządowych (NGO) oraz jednostkach spełniających warunki mikroprzedsiębiorstwa. One również poddane są obowiązkowi przedłożenia sprawozdania, ale zgodnie z przepisami mogą rozliczać się zgodnie z zasadami uproszczonej rachunkowości. W takim przypadku sprawozdanie powinno zawierać jedynie bilans wraz z rachunkiem zysków i strat. Wszelkie inne elementy najczęściej można pominąć (także w przypadku, gdy finansom mikrojednostki przygląda się biegły audytor). NGO-sy nie muszą składać sprawozdań – ale tylko wtedy, gdy rozliczają się zgodnie z uproszczoną księgowością. W innym przypadku dotyczą ich standardowe przepisy.   

 

                  Gdzie znaleźć sprawozdania finansowe?

Powyższe informacje jasno pokazują, że sprawozdanie finansowe pozostaje jednym z najbardziej wnikliwych sposobów analizy kapitału przedsiębiorstwa. Nie można przy tym zapominać, że sprawozdania są łatwo dostępne: w tym roku ustawodawca nałożył obowiązek sporządzania ich w formie elektronicznej, dlatego też każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić je w internecie: na stronach eKRS lub na Aleo.com


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E