Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sprawozdania finansowe: kogo dotyczą i dlaczego warto zlecić je profesjonalnemu biuru rachunkowemu?

24-11-2021, 11:17

Prawo podatkowe wymusza na niektórych podmiotach, by sporządzały sprawozdania finansowe. Obowiązek ich przygotowania nie zawsze ciąży tylko na skomplikowanych spółkach, lecz także na osobach fizycznych lub spółkach cywilnych. Opracowania te powinny być najbardziej dokładne i zgodne z przepisami.

Co to jest sprawozdanie finansowe i kto jest zobowiązany do jego tworzenia?

Sprawozdaniem finansowym nazywamy informacje dotyczące wyniku finansowego zebrane z całego roku. Dokument ten służy nie tylko własnym i wewnętrznym potrzebom, ale również jest kluczowy w kontaktach z KRS lub fiskusem, jako podstawa zgłaszanych danych. Zobligowane do tworzenia sprawozdań są podmioty prowadzące księgi rachunkowe (zgodnie z UoR) zarówno te, które samodzielnie wybrały taką formę ewidencjonowania, jak i te zobowiązane na mocy prawa. Wynika z tego, iż sprawozdania finansowe mogą obejmować spółki jako osoby prawne, spółki osób fizycznych, ale także jednoosobowe firmy.

Jakie elementy wchodzą na sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu odznaczającego się pewnymi cechami, do których zalicza się m.in. zupełność, rzetelność, ciągłość, sprawdzalność, przejrzystość. Drugim elementem jest rachunek zysków i strat, podstawowy po bilansie moduł sprawozdania, a trzecim informacja zawierająca wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe objaśnienia i informacje. Niektóre firmy (np. banki) zobowiązane są do dołączenia do raportu zestawienia zmian w kapitale oraz rachunku przepływów pieniężnych. Oprócz tego do dokumentu dołącza się uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie, sprawozdanie z działalności (spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne), a także opinię biegłego rewidenta, jeśli sprawozdanie podlega badaniu (bez raportu).

Kto sporządza sprawozdanie i dlaczego warto by było to profesjonalne biuro rachunkowe?

Według ustawy o rachunkowości sprawozdanie powinien sporządzać kierownik jednostki, czyli członek zarządu, właściciel, wspólnik. Jeśli żadna osoba decyzyjna nie jest odpowiednio przeszkolona do realizacji tego zadania podejmuje się go wydelegowana osoba, która prowadzi księgi rachunkowe. Najlepiej, jeśli byłoby to biuro rachunkowe, specjalizujące się w tego typu zadaniach. Dzięki korzystaniu z takiej opcji zyskuje się pewność, iż raport jest właściwie przygotowany oraz odpowiednio przedstawiony, gdyż jednostki te mają adekwatne uprawnienia i duże doświadczenie.


Ostatnie artykuły:


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031