Sposób na głupotę w internecie?

14-11-2007, 20:06

Już niedługo wulgarne czy głupie wypowiedzi na forach internetowych mogą przejść do historii. Ma w tym pomóc aplikacja StupidFilter Project.

"Długo cierpieliśmy w ciszy z powodu tyranii idiotyzmu. Na początku internet był miejscem, gdzie każdy mógł w inteligentny sposób porozumiewać się z ludźmi mu podobnymi. Czas to odzyskać" - stwierdził Gabriel Ortiz, twórca StupidFilter Project.

W założeniu ma to być aplikacja, dzięki której debata w internecie zostanie przywrócona tym, którzy naprawdę chcą w niej uczestniczyć wnosząc merytoryczne treści. Bać mogą się ci, którzy wypowiedzi na forach traktują jedynie jako dobrą zabawę, czy sposób na obrażanie - donosi serwis Vnunet.com.

StupidFilter będzie oprogramowaniem o otwartym kodzie (open source), którego zadaniem ma być filtrowanie i wykrywanie nieodpowiednich treści napisanych w języku angielskim. Cały proces ma opierać się na metodach analizy podobnych do tych, wykorzystywanych przez silniki antyspamowe.

W obecnej chwili autorzy projektu zbierają z internetowych serwisów najgłupsze komentarze i oceniają je w 5-stopniowej skali. Baza bzdurnych tekstów zawiera już ponad 225 tys. rekordów, głównie pochodzą one z komentarzy pod wideoklipami na YouTube. Dla zainteresowanych przykładami internetowej głupoty twórcy StupidFilter udostępnili na stronach projektu generator losowo wybranych przykładów z tekstów zgromadzonych w bazie. Uruchomiono już także nabór na moderatorów.

Stworzenie odpowiedniego systemu jest, zdaniem Ortiza, znacznie trudniejsze od popularnych filtrów antyspamowych, choćby ze względu na złożoność, czy specyficzne właściwości danego języka. Oczywiście spodziewa się on także prób "przechytrzenia" lub sparaliżowania systemu.

Po dopisaniu komentarza przez użytkownika StupidFilter sprawdzi, czy wypowiedź jest na odpowiednim poziomie. W tym celu program ma m.in. szukać powtarzających się jedna po drugiej liter w pojedynczych słowach, np. LOLLLL, czy też zbyt często występujących w danej wypowiedzi akronimów oraz innych powtarzających się zwrotów wskazujących na głupotę danej wypowiedzi. Jeśli StupidFilter Project odrzuci dany post, zostanie on zwrócony nadawcy celem przeredagowania.

StupidFilter w wersji alfa ma zostać udostępniony pod koniec grudnia br. Jego twórcy planują udostępnić kod, który będzie można włączyć do systemów zarządzania treścią (CMS), wiki, blogów, itp. Mają także powstać pluginy dla systemu blogowego WordPress oraz przeglądarki Firefox.

StupidFilter.org

Następny artykuł » zamknij

Z kamery prosto do YouTube

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy