Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spędzanie czasu z dzieckiem - jak produktywnie go wykorzystać?

28-06-2022, 15:53

Spora część rodziców myśli, że moment ich opieki nad dzieckiem w czasie wolnym, musi kojarzyć się wyłącznie z zabawą. Owszem, czynność ta jest bardzo ważna i pomaga oczyścić umysł zarówno malucha, jak i opiekuna. Niemniej jednak, dziecko w momencie dorastania musi się rozwijać na wiele sposobów.

Aktywność fizyczna - czynność na dobry początek

Z drugiej strony jako rodzice nie możemy jedynie nakazać dziecku nauki, a sami położyć się wygodnie przed telewizorem. Poniżej podpowiemy, jak znaleźć złoty środek oraz wskażemy kilka pomysłów na produktywne spędzenie czasu wolnego z naszymi pociechami.

Załóżmy, że mamy wolne w pracy i spędzamy cały dzień z synem lub córką. Dzień najlepiej rozpocząć oczywiście od sytego śniadania, a zaraz potem ruszyć na... spacer? Prawdę mówiąc, jakikolwiek ruch na świeżym powietrzu będzie doskonałym pomysłem na rozpoczęcie dnia. Może to być zwykła przechadzka, gra w piłkę, bieganie, rower czy nawet basen. Pozwoli się nam to rozruszać po nocy i zdecydowanie rozbudzić na resztę dnia.

Niesie to ze sobą ogromne plusy nie tylko z perspektywy rodziców. Koordynacja ruchowa u dziecka jest bardzo ważna i musi systematycznie się rozwijać. Nauka regularnej aktywności fizycznej od małego, pozwoli przygotować organizm na wysiłek i zapewni mu prawidłowy rozwój. Być może, dzięki takim treningom maluch zafascynuje się jakąś dyscypliną i zdecyduje się zapisać na lekcję.

Co więcej, rodzic może okazać się kreatywny i wykorzystać aktywność fizyczną do nauki dziecka czegokolwiek. Istnieje wiele zabaw wymagających ruchu, a przy okazji budujących wyobraźnię i wspomagających logiczne myślenie.

Czas na naukę – ważny element dnia

Spędzanie czasu z dzieckiem – jak produktywnie go wykorzystać?

Dziecko w fazie rozwoju, każdego dnia powinno poświęcać choć chwilę na naukę. Oczywiście wiemy, że dla malucha siedzenie w książkach jest czymś bardzo nudnym i niepotrzebnym. Aby zachęcić pociechę do nauki, korzystnie jest od czasu do czasu za postępy zaoferować nagrodę i pochwalić. Nie powinniśmy jednak z tym przesadzać, ponieważ dziecko z czasem może zacząć żądać od nas nagrody za przystąpienie do książki.

Kluczowym elementem w spędzaniu wolnego czasu z dzieckiem jest wspólna nauka czytania i pisania. Dzięki regularnym ćwiczeniom, pociecha nie będzie odstawać od reszty grupy w szkole i być może lepiej sobie poradzi.

Wspólna nauka nie powinna jednak wyglądać w sposób wręczenia dziecku książki i nakazu wykonania zadań. Wszystko powinniśmy robić razem. Czytając maluchowi książkę, warto jest przemieszczać palec względem przemierzających wyrazów tak, aby niektóre z nich zostały zapamiętane wzrokowo. Od czasu do czasu warto kazać spróbować dziecku samemu przeczytać fragment i poprawiać go, kiedy się myli.

Trochę zabawy i relaksu

Po pracowitym dniu każdemu należy się odpoczynek. Warto więc wieczorami wybrać się całą rodziną na zakupy, do kina, teatru czy nawet na bardziej kuszące atrakcje. Sam fakt takiego wyjścia można przecież połączyć z obiecaną nagrodą za naukę. W zależności od dobranych czynności, dziecko także się rozwija, chociażby na sposób poznawania kultury i sztuki.

Ponadto, wspólne wyjścia mocno zacieśniają więzi między dzieckiem, a rodzicem. Dzień posiadający zarówno trochę nauki, jak i sporą dawkę aktywności, można uznać za udany.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag nauka czytaniatag dzieci


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031