Solidarność tworzy interaktywną mapę wyzysku

24-08-2011, 11:42

W nowym serwisie pracownicy sieci handlowych i firm ochrony mogą anonimowo zgłaszać problemy w relacjach ze swoimi pracodawcami oraz sugerować proponowane rozwiązania. Portal ma w ten sposób wesprzeć pracowników obydwu branż w rozwiązywaniu realnych problemów dotyczących warunków pracy.

Sonda
Czy twój pracodawca dopuszcza się wyskiwania pracowników?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Na portalu umieszczane są pochodzące od pracowników informacje na temat warunków dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami w firmach ochrony i sieciach handlowych. Na stronie można zgłaszać problemy dot. warunków pracy, które stworzą interaktywną mapę wyzysku widoczną dla każdego odwiedzającego. Portal ułatwia też dzielenie się treściami w mediach społecznościowych oraz kontakt z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”.

- Zdecydowaliśmy się na wsparcie tą inicjatywą przede wszystkim pracowników branży ochroniarskiej oraz super- i hipermarketów. W tych branżach bowiem w szczególności brakuje wzorów partycypacji pracowników. Pracodawcy utrudniają zapisywanie się do związków zawodowych, a w przypadku branży ochrony związek zawodowy często nie jest w ogóle uznawany przez pracodawcę. Liczne rozmowy, które przeprowadziliśmy z pracownikami obu branż, jak również kontrole PIP czy doniesienia mediów potwierdzają też złe warunki pracy w tych branżach – mówi Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność”.

>> Czytaj też: Czy pracodawca ma prawo pobrać odciski palców

Na portalu HiperWyzysk.pl możesz zgłosić swoje problemy z pracodawcą
fot. - Na portalu HiperWyzysk.pl możesz zgłosić swoje problemy z pracodawcą
Serwis HiperWyzysk.pl jest jednym z elementów kampanii realizowanej w ramach projektu „Wsparcie dialogu społecznego w firmach ochrony oraz sieciach super- i hipermarketów” przygotowanego przez NSZZ „Solidarność” i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Kampania NSZZ „S” ma być odpowiedzią na alarmujące dane statystyczne dotyczące warunków dialogu społecznego oraz warunków pracy w branży ochrony i handlu.

- Pracownicy, z którymi rozmawiamy skarżą się głównie na zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi lub zatrudnianie w miejsce etatowych pracowników, tych z agencji pracy tymczasowej. Jeśli umowy o pracę są nawet zawierane, to głównie na czas określony (w sieciach super- i hipermarketów stanowią one ok. 70 % wszystkich umów). Bardzo ważnym problemem obu sektorów jest także zbyt niski poziom zatrudnienia, co skutkuje ponadnormatywnym obciążeniem pracą. Dla pracowników ochrony jest to średnio 360 godzin w miesiącu. W obu branżach występuje również problem dramatycznie niskich wynagrodzeń – dodaje Alfred Bujara.

Portal dostępny jest pod adresem: HiperWyzysk.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy