Cyberprzestępcy mają ostatnio słabość do luk w Javie - na pięć dziur aktywnie wykorzystywanych w marcu do rozpowszechniania szkodliwych programów aż trzy dotyczyły Javy.
Twórcy szkodliwego oprogramowania wyjątkowo szybko reagują na ujawnianie nowych podatności. Jako przykład może tutaj posłużyć przypadek luki w programie Adobe Flash Player, która umożliwiała przejęcie kontroli nad komputerem użytkownika. Adobe poinformował o wykryciu luki 14 marca, a już następnego dnia analitycy z Kaspersky Lab zidentyfikowali wykorzystujący ją szkodliwy program.
Wciąż popularnym narzędziem cyberprzestępców pozostaje socjotechnika. Oszuści i twórcy złośliwych aplikacji bez skrupułów rozprzestrzeniają odnośniki prowadzące do spreparowanych przez siebie „najnowszych wiadomości” - w marcu atakowali głównie internautów zainteresowanych klęską żywiołową w Japonii oraz śmiercią Elizabeth Taylor.
Twórcy witryn służących do rozprzestrzeniania szkodników wymyślają coraz to nowe metody ukrywania swoich tworów przed programami antywirusowymi. Jeszcze w lutym posługiwali się w tym celu kodem opisującym wygląd stron internetowych (CSS, ang. Cascading Style Sheets). Teraz natomiast stosują znaczniki textarea, używając ich jako kontenera do przechowywania danych. Na przykład Trojan-Downloader.JS.Agent.fun wykorzystuje dane znajdujące się w znaczniku textarea do uruchomienia innych niebezpiecznych programów.
Na początku marca wykryto zainfekowane wersje legalnych aplikacji w Android Markecie. Zawierały one szkodliwe oprogramowanie zdolne do uzyskania praw administratora w smartfonach działających pod kontrolą systemu Android. Innymi słowy, szkodliwe programy pozyskiwały dostęp do wszystkich zasobów telefonu bez wiedzy użytkownika. Wysyłały też cyberprzestępcy informacje o zaatakowanym telefonie i potrafiły pobierać z internetu inne szkodliwe aplikacje. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że Google postanowił zdalnie usunąć malware z zainfekowanych smartfonów.
Pełny artykuł (wraz z rankingami najbardziej rozpowszechnionych w marcu szkodników) można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*