SocHack:Edukacja - "dobre" hakowanie na rzecz edukacji

PATRONAT MEDIALNY 09-03-2012, 06:30

W weekend 17-18 marca 2012 r. w Warszawie odbędzie się otwarty maraton programowania na rzecz inicjatyw edukacyjnych - SocHack:Edukacja. Spotkanie w formule popularnego w środowisku informatycznym hakatonu będzie okazją do współpracy dla informatyków-wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji związanych z edukacją nad rozwiązaniami technologicznymi, które mogą wesprzeć różnorodne działania w tym obszarze.

Temat przewodni wydarzenia związany jest z poprzedzającym je Tygodniem Otwartej Edukacji. Hakaton edukacyjny jest drugim wydarzeniem organizowanym pod szyldem SocHacku - nieformalnej inicjatywy osób i organizacji promujących wykorzystywanie nowych technologii w działalności społecznej. W grudniu 2011 r. SocHack zorganizował pierwszą polską odsłonę globalnego społecznego hakatonu poświęconego tworzeniu technologicznych rozwiązań dla problemów społecznych - Random Hacks of Kindness.

Co będzie się działo?

Planowana formuła zakłada spotkanie dwóch stron: technicznej (informatyków, deweloperów, specjalistów od telekomunikacji i nowych mediów) i społecznej (osób bądź organizacji zaangażowanych w działania o charakterze edukacyjnym). W trakcie dwóch dni obie strony definiują problemy i potrzeby z obszaru edukacji, które może pomóc rozwiązać technologia, i wspólnie pracują nad sposobami ich rozwiązania, a wreszcie nad ich materializacją w postaci kodu programistycznego. Grupy projektowe będą mogły skorzystać ze wsparcia mentorów - ekspertów w zakresie rozwiązań technologicznych, tematyki edukacyjnej oraz design thinkingu, uznanej metody definiowania problemów i projektowania rozwiązań. Efektem dwudniowego spotkania są strategie i plany działania, prototypy lub gotowe projekty - portale, programy, aplikacje itd.

Z projektami powstałymi podczas poprzedniego hakatonu w grudniu 2011 r. można zapoznać się na stronie inicjatywy - sochack.pl/rhok2011. Były wśród nich m.in. aplikacja mobilna pozwalająca monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, system zamówień dla kooperatyw spożywczych, projekt mechanizmu łączenia wolontariuszy i potrzebujące ich pomocy osoby walczące z nowotworem.

W wydarzeniu może wziąć udział każda osoba posiadająca umiejętności z zakresu projektowania i tworzenia rozwiązań technologicznych lub zajmująca się szeroko rozumianą działalnością edukacyjną (przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauczyciele, dyrektorzy szkół i in.). Można przyjść z własnym pomysłem i skompletować zespół, który pomoże go urzeczywistnić lub przyłączyć się na miejscu do którejś z drużyn i zaoferować jej swoje umiejętności i wsparcie. Wystarczy zarejestrować się wcześniej na stronie www.sochack.evenea.pl.

Hakaton SocHack:Edukacja odbędzie się w dniach 17-18 marca w Audytorium Centralnym Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przy ulicy ul. Nowowiejskiej 15/19 w Warszawie. Rozpocznie się w sobotę o godz. 10, a zakończy w niedzielę ok. godz. 20 prezentacją efektów prac w zespołach. Wydarzeniu towarzyszył będzie konkurs - w niedzielę wieczorem jury złożone z ekspertów w zakresie technologii, spraw społecznych i edukacji nagrodzi najciekawsze rozwiązania wypracowane w trakcie hakatonu.

W organizację SocHack:Edukacja zaangażowane są m.in. Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Design Team PW, Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA, Fundacja TechSoup, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Więcej informacji na temat wydarzenia: www.sochack.pl/edukacja2012
Kontakt z organizatorami: organizatorzy@sochack.pl

Zobacz także: Udało się - zrobiliśmy coś dobrego! (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy