Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Udało się - zrobiliśmy coś dobrego! (wideo)

Alicja Peszkowska 06-12-2011, 17:30

W niedzielę (4 grudnia 2011) wieczorem w progach (i BRAMIE) Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zakończył się dwudniowy społeczny maraton programistyczny - hakaton związany z międzynarodowym brandem Random Hacks of Kindness. Przez dwa dni (a w przypadku niektórych - także w nocy) osiem zespołów pracowało nad technologicznymi rozwiązaniami społecznych problemów.

robot sprzątający

reklama


Wydarzenie było ogromnym sukcesem – mimo innowacyjnej, otwartej formuły pracy, z którą w Polsce niewiele organizacji pozarządowych czy aktywistów miało wcześniej do czynienia – większość zarejestrowanych przyszła. A co ważniejsze – ci, którzy przyszli, zostali do końca! Proces pracy grupowej nie był łatwy – kiedy pracuje się w imię idei i dla słusznej sprawy kompromisy są trudne, jednak większości udawało się uczyć na błędach i wbrew przeciwnościom wytrwać razem do końca, czyli do prezentacji projektów w niedzielny wieczór.

Działo się! Ale co? Random Hacks of Kindness to międzynarodowe wydarzenie, które w Polsce odbyło się po raz pierwszy. Pomysłodawcą sprowadzenia na polski grunt społecznego hakatonu akurat tego typu był Tomek Dubrownik i grupa osób związanych z warszawskim środowiskiem startupów. W organizacji sprintu pomogli aktywiści, pasjonaci i organizacje związane z nowymi technologiami i innowacją społeczną – zespół SocHack, czyli społeczne hackowanie w Polsce. Szeroka inicjatywa SocHack zrzesza Laboratorium Technologii Mobilnych BRAMA, Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Centrum Cyfrowe, WatchDocs – Festiwal Praw Człowieka w Filmie, CiviCRM Polska oraz Fundację TechSoup. Zespół ten stworzył stronę Sochack.pl, która pomogła w organizacji wydarzenia, ale która ma na celu także zbierać informacje dotyczące przyszłych wydarzeń tego typu i wspierać ich organizację. Samo powstanie strony wiązało się z dwoma społecznymi hakatonami – równolegle do Random Hacks of Kindness Warsaw na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW odbyła się bowiem także inna międzynarodowa programistyczna impreza – Open Data Day. Podczas tego cyfrowego czynu społecznego silny zespół (w sumie aż 77 osób!) pod wodzą Krzysztofa Trzewiczka z Centrum Cyfrowego za pomocą specjalnego narzędzia (Szopa Dano-Pracza) czyściła rejestr polskich zabytków. Idee przyświecające temu weekendowemu wydarzeniu z pewnością najlepiej przybliży krótki film wklejony pod artykułem – samym artykuł natomiast skupi się na pomysłach i projektach, które powstały w 48 godzin!

O 9:00 rano w sobotę na Politechnice rozpoczęła się rejestracja uczestników, którzy swój udział zgłosili wcześniej poprzez internetowy system organizacji wydarzeń. Chętni prezentowali „problemy” – projekty potrzebujące dodatkowego, technicznego bądź specjalistycznego wsparcia, a także pomysły na to, w jakis sposób można by społeczne problemy rozwiązać. Przez dwa dni organicznie i spontanicznie ukształtowane zespoły programistek, programistów, społeczników i społecznic pracowały nad prototypami aplikacji, programów i portali. Owoce swojej pracy przedstawili w niedzielę sędziowskiemu gronu – Indze Janikowskiej-Lipszyc, Katarzynie Szymielewicz, Annie Sienickiej, Alkowi Tarkowskiemu, Zbigniewowi Branieckiemu i Piotrowi Gawrysiakowi – a także pozostałym uczestnikom.

Wyróżnienia w postaci nagród otrzymały cztery projekty:

O wszystkich projektach (co prawda, czasem jedynie po angielsku – pracujemy nad tłumaczeniami, które znajdą się na stronie Sochack.pl) można przeczytać na stronie RHoK.

Tak jak pisałam, Random Hacks of Kindness było pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce – udało się i chcemy więcej! Mimo wręczenia nagród prawdą jest banał mówiący, że w kontekście tego typu wydarzeń tak naprawdę nie ma przegranych. Dwudniowy wolontariat – weekendowa współpraca nad projektami o szczytnych celach – to przede wszystkim szansa na poznanie wspaniałych ludzi, naukę i zderzenie swoich pomysłów i umiejętności z rzeczywistością.

Dziękujemy za świetną zabawę i inspirujące pomysły; informację o projektach będziemy aktualizować na stronie Sochack.pl, a także za pomocą kanałów społecznościowych – Diaspory, Identica, Facebooka i Twittera (#rhokwarsaw). Bardzo zależy nam na tym, żeby projekty przetrwały – to będzie bowiem prawdziwą miarą sukcesu modelu społecznych hakatonów. Będziemy w kontakcie!

Wszystkich, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o projektach i samej formule pracy podczas Random Hacks of Kindness, zapraszam na Warsztaty Zmieniaj Świat Poprzez Nowe Technologie dotyczące zmiany społecznej i nowych mediów organizowane w ramach Festiwalu Watchdocs – Prawa Czlowieka w Filmie; odbędzie się tam spotkanie poświęcone społecznym hakatonom, które sama poprowadzę. Więcej informacji na stronie Festiwalu.

Alicja Peszkowska


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *