Smartfony z Ubuntu w październiku 2013 r. trafią do klientów - wideo

07-02-2013, 08:29

Smartfony z otwartym systemem Ubuntu mają być dostępne na dwóch wielkich rynkach od października tego roku. Prace nad mobilnym Linuksem idą więc szybciej niż początkowo się spodziewano.

Na początku tego roku firma Canonical będąca sponsorem Ubuntu (popularnej dystrybucji Linuksa) zapowiedziała udostępnienie Ubuntu for phones - mobilnej wersji systemu dla smartfonów. Wszyscy sądzili jednak, że mamy do czynienia z bardzo wczesnym prototypem i udostępnienia pierwszych produktów spodziewano się dopiero na rok 2014.

Nastąpi to wcześniej. Założyciel firmy Canonical Mark Shuttleworth powiedział gazecie Wall Street Journal, że pierwsze smartfony z otwartym systemem pojawią się w październiku 2013 roku na dwóch dużych rynkach. Można się domyślać, że jednym z tych rynków jest USA - kraj bardzo ważny dla firmy Canonical, na którym nowinki techniczne zazwyczaj przyjmują się łatwo.

Deweloperzy otrzymają dostęp do mobilnego systemu znacznie wcześniej. Ma to nastąpić jeszcze w lutym (zob. WSJ, Ubuntu Smartphone Shipping in October).

Ubuntu musi liczyć na producentów

Prace nad mobilnym Ubuntu idą szybciej niż początkowo planowano. Ponadto system ten będzie udostępniany nieco inaczej niż pozostałe edycje Ubuntu. System dla komputerów biurkowych i serwerów można po prostu pobrać. Mobilne Ubuntu będzie najwyraźniej mocniej połączone z określonymi produktami i będzie trafiać do użytkowników końcowcych razem z urządzeniem.

Powyższe nie wyklucza udostępnienia do pobrania systemu mobilnego, który już teraz jest zoptymalizowany dla urządzeń Galaxy Nexus od Samsunga. Niemniej po raz pierwszy przyszłość jednej z wersji Ubuntu będzie mocno zależna od producentów sprzętu. Trzeba zauważyć, że producenci OEM mogli ostatnio przekonać się jak wielkim błędem jest poleganie na jednym dostawcy systemu operacyjnego. Rynek komputerów PC przez lata połączony z Windowsem teraz musi na gwałt szukać alternatyw.

Producenci smartfonów podobnych błędów nie chcą robić. Doceniają taniego Androida, ale jednocześnie szukają alternatyw takich jak choćby Aliyun. Acerowi dostała się bura od Google za stosowanie Aliyuna, ale Ubuntu nie powinien wzbudzać takich samych zastrzeżeń ze strony Google.

Sonda
Chciałbyć mieć smartfona z Ubuntu?
  • tak
  • nie
  • wszystko zależy od ceny
wyniki  komentarze

System mobilny z "duszą PC"

Ubuntu for phones przypomina nowe systemy mobilne, choć trzeba przyznać że zastosowano w nim rozwiązania charakterystyczne dla Ubuntu i względnie oryginalne.

Niezależnie od tego będzie on miał "duszę PC". Smartfony z Ubuntu mają być oferowane ze stacjami dokującymi ułatwiającymi prace na dużym ekranie i z klawiaturą, a co najzabawniejsze, w systemie będzie dostępny linuksowy terminal.

Poniżej film prezentujący Ubuntu for phones w akcji, na urządzeniu Galaxy Nexus.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy