Kiedy kupujesz koszulki słowiańskie, chcesz, żeby były wyjątkowe. Pod każdym względem. Liczy się gatunek materiału, fason, staranne szycie i to wszystko, co stanowi o wysokiej jakości ubrania. Jednak w pierwszej kolejności liczy się estetyka, wygląd. Klasa nadruku i jego projekt mają pierwszorzędne znaczenie. Grafiki inspirowane dawnymi bogami, demonami i symboliką wzbudzają zainteresowanie i zapraszają do zgłębienia słowiańskiej historii. Właśnie takie słowiańskie koszulki cieszą się ogromnym powodzeniem wśród pasjonatów rodzimej kultury, historii i wierzeń. Tą tematyką interesuje się coraz szersze grono osób, co zauważalne jest zwłaszcza w ostatnich latach. To właśnie dla tych zapaleńców, żywo zainteresowanych dawnym światem naszych przodków stworzone zostały nietuzinkowe koszulki. Słowianie, ich system wierzeń i codzienne życie to fascynujący temat, którym warto dzielić się ze światem. To ciekawe, że przyciągający uwagę nadruk na koszulce może stać się zarzewiem przyszłej pasji, a może nawet stylu życia i religii.
U podstaw każdego nadruku leżą dawne wierzenia. Niejedna koszulka słowiańska czerpie pełnymi garściami z mitów, legend i podań. To one oraz - niestety - nieliczne źródła historyczne kształtują wyobraźnię artysty projektującego nadruki. Dzięki kreatywnej i plastycznej wyobraźni projektanta każdy nadruk to niepowtarzalny twór. Inspiracją bardzo często są postacie bogów i demonów słowiańskiego świata, zarówno te najbardziej znane, jak i te owiane mgłą tajemnicy. Każdy wzór jest starannie opracowany, dzięki czemu koszulki są niepowtarzalne. Wśród nich koszulka Swaróg poświęcona bogowi Słońca, ognia i kowalstwa zajmuje wysoką pozycję wśród najczęściej wybieranych T-shirtów. Przedstawia postać pełnego godności mężczyzny na tle bogatego w znaczenia symbolu - swarożycy. Podobnie koszulka z Welesem, czyli bydlęcym bogiem wzbudza duże zainteresowanie. Jego postać została przedstawiona w zwierzęcej postaci byka o krwistoczerwonych oczach, którą chętnie przyjmował bóg zaświatów i opiekun dusz.
Interesujące koszulki pogańskie to nie tylko wizerunki bóstw, ale i demonów. Jedną z tych istot jest demon żeński, znany nam z wiejskich podań i legend. Opowiadają one o kobiecie, która w samo południe, letnią porą zwykłą przechadzać się polami. Kto ją napotkał, zachwycał się jej urodą, by w niedługim czasie pożegnać się z tym światem. Tej groźnej i pięknej istocie poświęcona jest koszulka Południca, bo takie imię nosi demon ukazujący się w najbardziej słonecznym momencie dnia. Na koszulkach goszczą i inne demony, takie jak mroczny a złośliwy bies, czy psotne, irytujące Licho. Reprezentantką płci pięknej, jest obok Południcy, Rusałka - piękna lecz kapryśna i groźna istota. Jednym z najbardziej szanowanych i budzących trwogę demonów był opiekun puszczy. Jemu właśnie dedykowana jest koszulka Leszy, dostępna w kilku wariantach. Inspiracją dla grafika była zarówno ludzka, jak i zwierzęca forma Leszego. Człowiek, niedźwiedź, wilk i drapieżny ptak na jednej grafice komponują się w perfekcyjną całość. Dzięki temu nadruk jest niezwykle efektowny i robi ogromne wrażenie.
Nie tylko dzięki wizerunkom bogów i demonów tak popularne stały się słowiańskie koszulki. Motywy słowiańskie to także symbole, wzory, ornamenty, zwierzęta oraz postacie pełniące ważne funkcje w społeczności. Wśród tych ostatnich warto wymienić żerców czy wojowników. Zwierzętami o wielkiej mocy były z kolei między innymi wilk i niedźwiedź, które również znalazły swoje miejsce na nadrukach. Nie sposób pominąć symboli, które odgrywały w życiu Słowian ważną rolę. Takie znaki jak swarożyca, ręce boga, znak Welesa miały wiele znaczeń, które należało odczytywać zależnie od kontekstu. Wszelkie koszulki słowiańskie z symbolami odnoszą się do istotnych w życiu dawnych ludzi zjawisk lub bóstw. Symbole jako prosta wizualizacja skomplikowanych zjawisk były chętnie używane przez naszych przodków.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|