Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Siłownie plenerowe i place zabaw na świeżym powietrzu w świetle prawa

26-03-2019, 12:10

Duża część społeczeństwa nie lubi ćwiczyć w zamkniętym pomieszczeniu. Mimo to ludzie nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej. Wówczas wybór pada na siłownie plenerowe. Siłownia zewnętrzna ma na celu zachęcać do wyjścia z domu, jak również do integracji społecznej. Oprócz tego powstają obiekty dla najmłodszych, aby również dzieci mogły aktywnie spędzić czas na powietrzu, szczególnie w porze wakacji.

Czym są siłownie pod gołym niebem

Siłownie pod gołym niebem zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Można je spotkać zarówno w miejskich parkach jak i na wsiach, gdzie najczęściej powstają z inicjatywy gmin. Od standardowej odróżnia je to, że są ogólnodostępne dla każdego-bez względu na wiek, płeć czy poziom kondycji fizycznej. Ćwiczenia na świeżym powietrzu znakomicie wpływają na organizm. Poprawiają krążenie, kondycję, wzmacniają mięśnie, odmieniają samopoczucie. Badania naukowe udowodniły, że niwelują również stany lękowe i depresyjne. Często zlokalizowane są obok parku rozrywki, co jest idealnym rozwiązaniem dla rodziców przychodzących z dziećmi. Korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne, co więcej skorzystać można o każdej porze dnia.

Dobrze zaprojektowana siłownia plenerowa oferuje różnorodne treningi całego ciała. Zewnętrzne siłownie plenerowe doskonale sprawdzą się jako dopełnienie przy różnorakich ośrodkach, hotelach czy domach seniora.

siłownia plenerowa

Jaki sprzęt tam znajdziemy?

Urządzenia, które wchodzą w skład siłowni zewnętrznych są przystosowane dla każdego. Począwszy od dzieci, dorosłych, aż do seniorów. Znajdzie się tam również coś dla początkujących.  Dla każdego przyrządu podana jest instrukcja obsługi, co umożliwi poprawne korzystanie ze sprzętu.

Jednym z urządzeń jakie się tam znajduje orbitrek, który pozwala na ogólny trening ciała. Ponadto znajdziemy tam takie aparaty jak: biegacz, wioślarz, poręcze, wahadło, rowerek, walec i wiele innych.

Oprócz standardowych sprzętów do ćwiczeń producenci oferują elementy zabudowy miejskiej, takie jak: ławki, barierki, uchwyty aby móc ćwiczyć z ciężarem własnego ciała. Ta forma ćwiczeń nazywa się street workout.

Zalety i wady

Jedną z kluczowych zalet siłowni zewnętrznej jest dostępność. Skorzystać z niej może każdy, bez znaczenia o jakiej porze, zupełnie za darmo. Kolejną zaletą jest przebywanie na zewnątrz, a co za tym idzie dotlenianie organizmu. Ćwiczenia można bez przeszkód połączyć z dowolną aktywnością fizyczną, np. spacer, bieganie czy jazda na rowerze. Dla starszych korzystanie z takiej aktywności może być formą rehabilitacji. Bez wątpienia dla seniorów taka forma ćwiczeń jest bardzo zachęcająca. Jednak obok wielu zalet pojawiają się również wady. Pierwszą wadą jest uzależnienie od warunków pogodowych. Niestety pogoda nie zawsze pozwala na wykonywanie aktywności fizycznej na zewnątrz.

Niemniej jednak warto skorzystać z tej zaskakującej inicjatywy.

Normy prawne

  • Urządzenia muszą być całkowicie bezpieczne, jak również zgodne z wszelką normą PN-EN oraz rozporządzeniami prawnymi.
  • Zobowiązane są posiadać certyfikat zgodności z przepisem europejskim.
  • Wejść na jej teren może każdy - pozostając osobą anonimową. W tym wypadku polityka prywatności(ochrona danych osobowych) pozostaje pod ścisłą ochroną.
  • Początkowo w Polsce siłownie pod chmurką zgodnie z normą PN-EN 1176 klasyfikowano jako plac zabaw. Wkrótce potem ukazała się niemiecka norma DIN 79000:2012-05, która w swojej treści uwzględniała specyfikę urządzeń. Stało się to podstawą do stworzenia normy PN-EN 16630:2015, która została oficjalnie opublikowana przez Polski Komitet Normalizacyjny w 2015 roku.
  • Strona główna PKN umożliwia zakup Normy Europejskiej, w której przedstawione są zasady bezpieczeństwa i procedury badań.

Przepisy odnośnie sprzętu

Według przyjętych norm korzystać z niej mogą osoby powyżej 1,4 m wzrostu oraz powyżej 14 roku życia. Sprzęty wpisujące się w wyposażenie outdoor fitness są zainstalowane na stałe i stanowią element małej architektury. Koniecznym wymogiem jest to, aby były zrobione z jak najwyższej jakości materiałów oraz w swoim posiadaniu miały niezbędne certyfikaty. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej należy upewnić się czy przyrządy nie posiadają ewentualnych usterek, które należy zgłosić administratorowi.

Każda inwestycja związana z budową musi być odpowiednio zgłoszona w urzędzie, co więcej w wydziale architektury.

Przepisy odnośnie korzystania

Siłownie zewnętrzne mają sporządzony swój własny regulamin. Przed wejściem na jej teren każda osoba powinna się z nim zapoznać. Zanim przystąpi się do wykonywania pracy fizycznej należy przeczytać instrukcję znajdującą się przy każdym urządzeniu, w celu poprawnego realizowania ćwiczeń. Osoba ćwicząca zobowiązana jest korzystać z aparatu zgodnie z jego przeznaczeniem. Za ewentualne szkody odpowiedzialny jest winowajca. Na jej terenie zabronione jest przebywanie osób pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Czym jest plac zabaw?

To zagospodarowane miejsce (najczęściej bywa ogrodzone), z przeznaczeniem na zabawę dla dzieci. Aby nie nudziły się szybko jego użytkownikom należy zaprojektować je z wyobraźnią. Przy jego budowie warto uwzględnić potrzeby mniej sprawnych dzieci, tak by bez problemu również mogły z niego korzystać. Powstają najczęściej blisko przedszkoli i szkół, a także siłowni plenerowych.

Regulacje prawne

Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania miejsc służących rekreacji, w tym placów zabaw. Obowiązek ten wynika z ustawy prawa budowlanego. Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są utrzymywać miejsca w należytym porządku, zgodnie z wymogami i przyjętymi zasadami normy PN-EN.

Regulacje te dotyczą między innymi usytuowania określonych placów. Przyjmuje się, że od ruchliwych ulic, parkingów i innych miejsc stwarzających zagrożenie powinna być zachowana odległość 7, 10 lub 20 metrów. Właściciele - tudzież zarządcy mają obowiązek utrzymywać miejsce rekreacji zgodnie z zasadami, w należytym porządku. Obiekty służące zabawie są poddawane specjalnym badaniom w celu gwarancji bezpieczeństwa.

Bezpieczna zabawa

Zabawa na placu zabaw rozwija w dzieciach wiele pozytywnych cech, kształtuje wyobraźnię, przy tym pozwala na nawiązywanie nowych relacji z innymi dziećmi. Kontrola przeprowadzana na sprzętach jest gwarancją bezpiecznej zabawy. Jednak warto, by rodzic lub opiekun dodatkowo czuwał nad zabawą dziecka. Place zabaw najczęściej są własnością gmin lub osób prywatnych, dlatego, gdy jakaś sprawa wymaga zgłoszenia należy zapoznać się z regulaminem.

Podsumowanie

Prawo w swoich rozporządzeniach dąży do zagwarantowania najwyższej jakości bezpieczeństwa. Wymagania bezpieczeństwa obligują do przeprowadzenia szczegółowych badań obiektów rekreacji. Kontrole okresowe pozwalają wyeliminować uszkodzenia i wady, które powstały w wyniku np. niekorzystnych warunków atmosferycznych. Regularne doglądanie miejsc zabawy i rekreacji mają wpływ na ochronę jego użytkowników.

Dofinansowanie na place zabaw - budżet obywatelski

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozyskać środki na plac zabaw w twoim oteoczeniu, skorzystaj z strony budzet-obywatelski.pl

Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy wybierają nowe projekty i współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego. To pieniądze, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które urzędnicy analizują pod kątem możliwości realizacji. Zadania, które pomyślnie przeszły weryfikację biorą udział w  powszechnym  i bezpośrednim głosowaniu. Projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu przeznacza się do realizacji do momentu wyczerpania puli budżetu.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima