Powszechnie wiadomo, że pozycja siedząca, w której spędzamy coraz więcej czasu szkodzi naszemu zdrowiu. Praca biurowa, brak ruchu i wiele godzin spędzonych przed komputerem nie sprzyjają zachowaniu odpowiedniej sylwetki. Sprawdź jak temu zapobiec...
Rozwiązanie problemu wydaje się banalne, gdyż wystarczy wstać i pracować w różnych pozycjach. Nawet najlepsze krzesło (również ergonomiczne) nie pomoże w eliminacji zagrożeń dla naszego zdrowia związanych z wielogodzinną pracą siedzącą. Długie siedzenie obciąża nasz kręgosłup, układ oddechowy i krwionośny, powodując zmęczenie i odczuwanie bólu w różnych częściach ciała. Aby temu zapobiec należy ruszać się w trakcie wykonywania pracy. Zdecydowanie pomóc w tym może korzystanie z biurka z regulowaną wysokością. Jest to biurko z podnoszącym się blatem i możliwością ustawienia jego wysokości w zależności od potrzeb użytkownika. Umożliwia pracę zarówno siedzącą jak i stojącą. Połączenie obu pozycji jest korzystne dla zdrowia przede wszystkim dlatego, że wprowadzamy do naszej pracy jakikolwiek ruch. Regulowane biurko dodatkowo zwiększa wydolność pracy i obniża poziom zmęczenia. Ponadto sprzyja większej kreatywności i pomaga pracować efektywniej.
Biurka stojąco-siedzące są nowością na polskim rynku. Nie oznacza to jednak, że powstały niedawno. Na zachodzie już od wielu lat takie rozwiązania robią furorę. Korzystają z nich takie ogromne firmy jak Google czy Apple, które dbają o komfort pracy swoich pracowników. Trend też dotarł do naszego kraju. W Polsce znaleźć już można biurka przypominające te klasyczne, jednakże z dodatkowym elektrycznym regulatorem wysokości umożliwiającym bardzo szybką zmianę trybu pracy bez konieczności odrywania się od wykonywanych zadań. Blaty te wyposażone są w silnik elektryczny, a wciśnięcie jednego przycisku zapewnia równomierną regulację wysokości. Na rynku znaleźć można także nakładki na biurka, z manualnym hydraulicznym podnośnikiem, gdzie w zaledwie kilka sekund możemy zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Mechanizm ten jest tak skonstruowany, że podniesienie biurka nie wymaga praktycznie żadnej siły.
Nawet jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, a w pracy siedzimy w tej samej pozycji przez sześć lub więcej godzin dziennie, to trening może nie przynosić w całości założonych celów. Jest to spowodowane tym, że siedząc osłabiamy nasz układ ruchowy i jesteśmy bardziej podatni na urazy ortopedyczne. Wprowadzając pozycję stojącą w trakcie wykonywania pracy biurowej tracimy znacznie więcej kalorii (nawet do 30% !). Używamy mięśni szkieletowych, przez co wypracowujemy prawidłową pozycję ciała. Ludzki organizm przez tysiące lat ewolucji przystosowany był do ciągłego ruchu. Niestety siedzenie nie jest dla nas naturalną postawą i “marnuje” większość korzyści jakie wypracowaliśmy w trakcie ciężkich treningów.
Nieprawidłowa pozycja siedząca ma ponadto istotny wpływ na nasz układ oddechowy, układ krążenia, oraz niedokrwienia serca czy nadciśnienie. Dodatkowo często jest przyczyną otyłości, dlatego właśnie po prostu warto wstać.
---
Artykuł powstał we współpracy z Elevodesk, Polskim producentem biurek regulowanych stojąco-siedzących.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|