Serwery polskiego MSZ były celem cyberataków

01-11-2011, 11:09

...ale jako jedne z najnowocześniejszych, ponieważ zostały kupione niedawno, są bezpieczne - powiedział minister Radosław Sikorski w przeddzień międzynarodowej konferencji cybernetycznej, która rozpoczęła się dziś w Londynie.

W spotkaniu, zorganizowanym przez brytyjski MSZ, poza Sikorskim uczestniczą m.in. sekretarz stanu USA Hillary Clinton, założyciel Wikipedii Jimmy Wales oraz prezydent Estonii Toomas Ilves, którego kraj był ofiarą cybernetycznego ataku na dużą skalę.

Jak stwierdził Radosław Sikorski, priorytetem podczas jego pierwszej kadencji była informatyzacja MSZ. Stworzyliśmy nowoczesne platformy działania. MSZ ma nie tylko szyfrowane notebooki dla dyplomatów z naszymi narodowymi szyframi, ale także ultranowoczesną serwerownię i tzw. redundancję, tzn. serwery powielające zasób danych w centrali - zaznaczył.

Czytaj także: Polska cyberprzestrzeń coraz bezpieczniejsza?

Według ministra walka z cybernetycznymi zagrożeniami wymaga międzynarodowych działań. Zagrożenia cybernetyczne rosną, a nie maleją. Kolejne kraje powołują instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w sieci, także u nas i to zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. Myślę, że dla wszystkich jest jasne, że żaden kraj we własnym zakresie nie poradzi sobie z zagrożeniami - oświadczył Sikorski.

Propozycje zgłoszone na konferencji mają stać się podstawą do stworzenia Agendy Londyńskiej - dokumentu, który powinien zostać uwzględniony podczas prac nad zestawem międzynarodowych uregulowań prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Czytaj także: Wojna w cyberprzestrzeni? O zagrożeniu zdecyduje prezydent


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy