Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Schodnie budowlane Kraków - najczęstsze zastosowanie schodni rusztowaniowych

04-08-2022, 08:07

Schodnie budowlane powstały, aby ułatwić pracownikom dostęp do wszystkich stref rusztowań. Są one jednym z podstawowych elementów ciągów komunikacyjnych, umożliwiających łatwe przemieszczanie się ludzi i transport materiałów oraz sprzętu. Między poszczególnymi kondygnacjami rusztowań może być różnica wysokości nawet kilku metrów. W związku z tym bezpieczne poruszanie się po nich bez zastosowania schodów byłoby utrudnione. Drabina nie zawsze jest bowiem dobrą alternatywą. Choć obie konstrukcje służą do komunikacji pionowej podczas prac na wysokości, schodnie są bardziej wytrzymałe i stabilne. Ich zastosowanie eliminuje ponadto konieczność asekuracji pracowników znajdujących się na rusztowaniu przez osoby trzecie oraz wspinania się po elementach konstrukcyjnych samego rusztowania.

Element drogi ewakuacyjnej, ciągu komunikacyjnego i transportowego na budowach, przy montażu, w budownictwie inżynieryjnym i kubaturowym – to tylko niektóre z zastosowań, jakie mają schodnie budowlane. Wykonuje się je obecnie z różnych materiałów, wśród których największą popularnością cieszy się stal i aluminium. W procesie ich montażu wykorzystuje się zazwyczaj elementy rusztowań modułowych, co sprzyja nieograniczonym możliwościom konstrukcyjnym przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i wygody eksploatacji. Urozmaicone układy geometryczne łączą się bowiem z nośnością i stabilnością konstrukcji.

Schodnie budowlane Kraków – najczęstsze zastosowanie schodni rusztowaniowych

Do czego służą schodnie budowlane?

Dynamiczny rozwój technologii budowlanej sprzyja nowoczesnym rozwiązaniom, ułatwiającym przebieg prac na wysokości. Konsumenci mają do swojej dyspozycji szereg różnorodnych towarów, których zastosowanie korzystnie wpływa na proces eksploatacji konstrukcji rusztowaniowych. Jednymi z nich są schodnie budowlane, które wykorzystuje się przede wszystkim na placach budów i podczas remontów, ale również w magazynach, podczas prac inżynieryjnych, monterskich, a nawet konserwacyjnych. Wykorzystuje się je podczas budowy mostów, prac elewacyjnych, ociepleniach czy w przemyśle. Mogą być pomocne podczas prac montażowych i wysokościowych (nawet podczas wysokościowego mycia szyb). Służą do łatwego i szybkiego przemieszczania się w pionie. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie ciągłości i płynności ruchu pieszych w przestrzeni publicznej oraz ewakuacja ludzi w razie zaistnienia sytuacji zagrażającej ich zdrowiu lub życiu.

Dzięki schodom rusztowaniowym możliwa staje się ergonomiczna i bezpieczna kontrola całego obszaru placu budowy. Pracownicy mogą bez większych trudności dotrzeć w każde jej miejsce, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i osób postronnych. Wejścia i zejścia konstruowane z elementów rusztowania modułowego umożliwiają ich zastosowanie w różnych obszarach działalności. Mała różnorodność elementów systemu zapewnia ich łatwy i szybki montaż w połączeniu z uniwersalnością i bogactwem konfiguracji systemowych. Schodnie można ponadto w bardzo prosty sposób zintegrować z istniejącym już rusztowaniem.

Zastosowanie schodni pozwala również na bezpieczny transport materiałów i sprzętu, niezbędnego podczas prac wykonywanych na wysokości. Jeżeli użytkownik rusztowania korzysta ze schodów tymczasowych, poprawia ogólny przepływ pracy i jej wydajność. Zwiększa też swoje bezpieczeństwo, zapobiegając konieczności wspinania się po konstrukcji wraz z ciężkimi przedmiotami bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Stalowe schodnie budowlane

Konstrukcje rusztowań najczęściej wykonane są ze stalowych rur z poziomymi platformami. Równie często podczas prac na wysokości stosuje się stalowe schodnie. Są zwykle wbudowane w konstrukcję. Zajmują dosyć dużo miejsca i ciężko je przenieść ze względu na ich ciężar i ogólne gabaryty. Wykorzystuje się je do prac wykonywanych zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz nich. Najczęściej w konstrukcjach tych wykorzystuje się stal ocynkowaną, która stanowi materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą konstrukcji stalowych jest ponadto ich zwiększona nośność i mniejszy koszt produkcji oraz wykonywanych prac serwisowych. Wśród tego typu wyposażenia użytkownik ma do wyboru wiele rozwiązań o prostej konstrukcji. To również sprzyja obniżeniu ceny z zachowaniem podstawowych i pożądanych cech stabilności oraz wytrzymałości schodni.

Stal jest zatem dobrym rozwiązaniem, jeżeli rusztowania i schodnie będą użytkowane przed dłuższy czas w jednym miejscu. Jej stabilność pracownicy doceniają najbardziej na otwartej przestrzeni, gdzie cała konstrukcja narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tak wytrzymałego materiału można ponadto wznosić wysokie rusztowania i schodnie, stosując wsporniki i kotwy mocujące.

Choć stal jest wytrzymała i stabilna, ze względu na wygodę użytkowników coraz większą popularnością cieszy się jednak lżejsze aluminium, które dorównuje stali trwałością, a zwiększa mobilność konstrukcji.

Aluminiowe schodnie budowlane – lekkość i mobilność

Coraz bardziej pożądanymi cechami schodni budowlanych i w ogóle całych konstrukcji jest lekkość i wytrzymałość. Z tego względu tworzy się je również z aluminium. Ten lekki materiał umożliwia nie tylko szybki montaż i demontaż konstrukcji, ale również umożliwia jej wysoki poziom mobilności. Użytkownik schodni nie musi posiadać specjalistycznych narzędzi, poszczególne elementy konstrukcji łączy się bowiem ze sobą za pomocą modułów i zacisków.

Aluminiowe schodnie budowlane – czym są i do czego służą? Podobnie jak konstrukcje stalowe, umożliwiają one łatwą komunikację osób, jak i transport przedmiotów pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji rusztowania.  Bez względu bowiem na materiał, z jakiego wykonano schodnie, wykorzystuje się je głównie jako tymczasowe schody, umożliwiające człowiekowi wejście na wyższe kondygnacje rusztowania, skarpy, nasypy. Dla niektórych osób elementy konstrukcji mogą tworzyć samodzielne ciągi komunikacyjne lub kładki tworzące skróty do kolejnych stref roboczych rusztowania.

Czy schodnie są bezpieczne?

Priorytetem producentów podczas procesu tworzenia schodni jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy dla użytkowników. Poruszanie się po schodniach budowlanych jest zatem nie tylko szybkie, ale również bezpieczne. Specjaliści firmy KONSTRUKTA oferują klientom konstrukcje składane wyłącznie z oryginalnych komponentów, zawierających niezbędne certyfikaty i zgodnych z obowiązującymi aktualnie normami. Mowa przede wszystkim o normach EN-12810-1/2 i EN-12811-1/2/3, które określają szczegóły metod projektowania tego typu konstrukcji. Tymczasowe ciągi komunikacyjne, do których należą również omawiane schodnie, powinny być skonstruowane na podstawie odpowiednich analiz i projektów systemu rusztowań elewacyjnych. Możliwe układy poszczególnych elementów nie są przypadkowe. Każdy z nich musi być odpowiednio przemyślany i dobrany indywidualnie do aktualnych potrzeb użytkownika.Chcesz wynająć schodnie budowlane w Krakowie? Sprawdź ofertę firmy KONSTRUKTA.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag schodnie budowlanetag schodnietag rusztowania


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031