Rzeczywistość koronawirusa to rzeczywistość, w której powoli zaczynamy się urządzać. Koronawirus to potoczna nazwa wirusa SARS-CoV-2 (od angielskiego Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) wywołującego chorobę o sygnaturze COVID-19.
Zaczynamy się urządzać, więc wszyscy wiemy zasadniczo co się dzieje i jak powinniśmy postępować. Zalew informacji jest jednak niespotykany. Każdy szuka sprawdzonych rozwiązań, a wielu stara się dostarczyć je tak, żeby zbić na tym własny kapitał. Do tego dochodzą zwykłe ludzkie przeinaczenia, lęki, wyolbrzymienia i skłonności do postrzegania świata jako sieci spisków, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie działać po prostu zdroworozsądkowo. Potrzebujemy prostych wskazań i syntezy informacji. Z czym się zmagamy i jak powinniśmy postępować. Temu ma służyć ten artykuł.
Wirus SARS-CoV-2 pojawił się po raz pierwszy pod koniec 2019 roku i szybko rozprzestrzenił się na całym świecie.
Typowe objawy COVID-19 gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu. Mogą się pojawiać również inne objawy, jednak te trzy są kluczowe i wskazują na COVID-19 najczęściej. Ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni, czy inne objawy grypowe mogą współwystępować, jednak jeśli nie są połączone z problemami z oddychaniem, najczęściej wskazują na inne schorzenia. Problemy z oddychaniem występują, gdy infekcja wpływa na płuca i powoduje zapalenie płuc.
Większość osób, które otrzymają COVID-19, nie choruje poważnie. Niektórzy tak. Na wielu obszarach kazano ludziom pozostać w domu i trzymać się z dala od innych ludzi. Ma to na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa.
Jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa, wymienia się szereg podstawowych i najprostszych zachowań, które powinniśmy wprowadzić do naszego codziennego życia, by zmniejszyć ryzyko choroby.
Po pierwsze, mycie rąk. Po każdym wyjściu z domu i kontakcie z przedmiotami bądź elementami otoczenia, do których mają dostęp inni. Myjmy je dokładnie i używając mydła bądź preparatów antybakteryjnych. Co ważne, w przypadku tego wirusa nie ma znaczenia użycie gorącej wody. Możemy je myć w wodzie letniej bądź zimnej.
Po drugie, zachowujmy dystans. Najlepiej ok. 3 metrów. Wirus rozprzestrzenia się na mikro-kropelkach wilgoci, które wydobywają się z naszych płuc, kiedy kaszlemy, bądź kichamy. W zabezpieczeniu się pomagają też oczywiście maseczki. Jednak chronią one też a może przede wszystkim innych. Maseczka zatrzymuje wilgoć z zewnątrz, ale i z wewnątrz. W przypadku kontaktu dwóch osób w maseczkach, zarażonej i zdrowej, szansa na rozprzestrzenienie wynosi 0,1%.
Po trzecie, nie dotykaj twarzy, nosa, oczu, jeśli jesteś poza domem, w otoczeniu, z którego korzystają wszyscy. Żadnej ze śluzówek. W miarę możliwości używaj rękawiczek. Są niegościnnym środowiskiem dla mikrobów i zmniejszają ryzyko rozprzestrzenienia wirusa.
Po czwarte, jeśli masz wysoką gorączkę, problemy z oddychaniem, kaszel, zgłoś się natychmiast. To bezpieczeństwo dla Ciebie, jak i dla tych, z którymi masz kontakt. Często Twoje objawy nie będą ostre, wystarczy leczenie domowe, ale będziesz monitorowany i izolowany, dzięki czemu spadnie ryzyko rozprzestrzenienia choroby.
Pomyśl też o zapasach. Zarówno żywnościowych i higienicznych, jak i artykułów, których używasz tylko w obecnej sytuacji. Dom opuszczamy rzadziej, musimy więc zmienić nasze przyzwyczajenia zakupowe. W Polsce zaczynają też być dostępne automaty z produktami przydatnymi w czasie pandemii jak maseczki, rękawiczki czy żele antybakteryjne. Informacje o ich lokalizacji znajdziesz na stronie https://maseczkazautomatu.pl/.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|