Rzecznik patentowy - czym się zajmuje?

31-05-2019, 07:37

Zastrzeżenie znaku towarowego i ochrona marki firmy wiążą się z przejściem skomplikowanej, trudnej i kosztownej procedury w Urzędzie Patentowym. Według art. 236 ustawy Prawo własności przemysłowej z 30 czerwca 2000 r. (Dz. U. 2001 nr 49 poz.508), jednym z niewielu pełnomocników strony, która występuje z wnioskiem do tego urzędu, może być rzecznik patentowy.

mat partnera

  1. Rzecznik patentowy a zastrzeżenie znaku towarowego
  2. Ochrona marki firmy i wzory patentowe

 

Rzecznik patentowy nie tylko reprezentuje przedsiębiorców w Urzędzie Patentowym, ale jest uprawniony także do pełnienia funkcji pełnomocnika w sporach sądowych, które dotyczą własności przemysłowej lub zwalczania nieuczciwej konkurencji. To jeden z zawodów zaufania publicznego, o czym świadczy chociażby fakt, że rzecznik patentowy może uwierzytelniać dokumenty. Zawód rzecznika patentowego wykonują prawnicy lub inżynierowie, którzy pomyślnie u aplikację rzecznikowską, zdali egzamin końcowy oraz uzyskali wpis na listę rzeczników patentowych.

 

Rzecznik patentowy a zastrzeżenie znaku towarowego

Sam fakt zarejestrowania działalności gospodarczej i nadanie firmie nazwy, logo i innych znaków identyfikacyjnych nie oznacza, że przedsiębiorca jest pełnoprawnym właścicielem swojej marki. Ustawodawstwo daje jedynie minimalny stopień ochrony, dlatego, aby móc korzystać z pełni praw do marki, warto zdecydować się na zastrzeżenie znaku towarowego. Wśród korzyści, jakie przynosi takie działanie wymienia się m.in.

  • uniemożliwienie kradzieży marki,
  • kontrola nad zagranicznymi partnerami,
  • możliwość dokonania optymalizacji podatkowej,
  • ułatwienie dochodzenia roszczeń w przypadku naruszenia znaku towarowego,
  • możliwość bezpiecznego budowania franczyzy.

 

Zarejestrowany znak towarowy może tez stanowić zabezpieczenie kredytu firmowego, podnosi prestiż przedsiębiorstwa i pomaga walczyć z konkurencją.

 

Ochrona marki firmy i wzory patentowe

Ochrona marki firmy to jedna z kompetencji rzecznika patentowego, do jego zadań należy więc przeprowadzenie pełnej procedury, której efektem jest zastrzeżenie znaku towarowego. Doświadczony rzecznik patentowy może pomóc w badaniu zdolności rejestrowej znaku, zgłoszeniu logo do Urzędu Patentowego lub utrzymaniu ochrony na już zastrzeżony znak. W zależności od umowy, rzecznik patentowy może również:

  • poinformować swojego klienta, kiedy konkurencja naruszy wzory patentowe i wystąpić do sądu z pozwem,
  • udzielić konsultacji specjalistycznej,
  • wycenić wartość znaku towarowego, wzoru przemysłowego lub użytkowego, czy tez patentu na wynalazki.
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.