Rozwód a orzekanie o winie - jak to zrobić w Jarosławiu

14-09-2020, 11:12

Wiele osób wie, że podczas sprawy rozwodowej mogą starać się o alimenty od małżonka. Mimo tego nie wszyscy z tego korzystają, ponieważ nie wiedzą, w jaki sposób się o to ubiegać. W tym artykule wyjaśnimy wszystko na ten temat.

Rozwód z alimentami - jak to się odbywa w Jarosławiu?

O alimenty na małżonka mogą się starać osoby, które są po lub w trakcie sprawy rozwodowej. Istnieją trzy warianty rozwiązania małżeństwa. Pierwsze dwa są bez orzekania o winie albo z winy obu stron. W tych dwóch przypadkach o alimenty może starać się osoba, która wskutek rozwodu znalazła się w trudnej sytuacji materialnej. Wtedy wielkość cyklicznych zapłat powinna pokryć wszystkie potrzeby, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania jednostki. Małżonek, który chce się starać o alimenty, musi wnieść wniosek o sprawę sądową, która rozwiąże jego problemy finansowe. Należy również udowodnić, że jedna ze strom jest w stanie niedostatku, który został spowodowany przez rozwód. Oznacza to, że osoba, która chce otrzymać alimenty, albo nie posiada środków finansowych do życia, albo są one zbyt małe i nie zaspokoją one potrzeb małżonka. Sąd musi również upewnić się, że druga strona, która ma płacić alimenty, ma do tego finansowe możliwości.

rozwód

Przejdźmy teraz do drugiego wariantu rozwodowego, czyli winą rozpadu małżeństwa jest wyłącznie jedna strona. W tym przypadku o alimenty może się starać tylko niewinna osoba i jest to zdecydowanie łatwiejszy proces niż w dwóch pierwszych wariantach opisanych powyżej. Wtedy jeden z małżonków nie musi być w stanie niedostatku. Wystarczy, że znacząco pogorszyła się mu sytuacja materialna. Oczywiście każdy adwokat z Jarosławia lub innej miejscowości powinien to wiedzieć.

Sąd musi przeanalizować możliwości finansowe małżonka niewinnego, jakie istniałaby, gdyby rozwód nie został orzeczony. W tym przypadku alimenty mają pozwolić jednej ze stron na bardziej dostatnie życie, niż by wiódł, gdyby ich nie otrzymał. Jednak ich celem nie jest spowodowanie równego z winnym małżonkiem poziomu życia.. Gdy już sąd określi stan niedostatku strony pokrzywdzonej, musi orzec, że osoba winna rozpadu małżeństwa jest zobowiązana do płacenia alimentów na odpowiednie potrzeby drugiej strony.

Zmiana kwoty alimentów

Sąd ustalając wysokość alimentów, nie wykonuje tego raz na zawsze. Może się ona zmienić. W każdej chwili można wnieść o przekształcenie orzeczenia lub umowy, która nakazuje jednemu z małżonków płacić alimenty. Można również starać się o zmianę kwoty świadczenia, gdy osobie, która jest w obowiązku alimentacyjnych, zmieniła się sytuacja zarobkowa na lepszą lub gorszą. Można również przemienić wysokość alimentów, gdy osobie, która je otrzymywała, zmieniły się usprawiedliwione potrzeby finansowe.

Kiedy alimenty mogą wygasnąć?

Przede wszystkim alimenty można stracić, gdy osoba, która je otrzymywała, wstąpiła w nowy związek małżeński. To świadczenie może również wygasnąć po 5 latach od sprawy rozwodowej, ale tylko wtedy, gdy opłacał je małżonek, który nie był jedną osobą winną rozpadu małżeństwa lub nie został winny (ponieważ rozwód odbył się bez orzekania o winie). Jednak sąd w określonych okolicznościach może przedłużyć ten okres, ale tylko wtedy, gdy przez 5 lat coś w życiu małżonka się zmieniło. Kiedy jakaś sytuacja zmieniająca jego życie wydarzyła się po tym czasie, sąd nie będzie brał tego pod uwagę. Dodatkowo po 5 latach musi być wydany wyrok, który odchyla obowiązek alimentacyjny. Jeśli jego nie będzie, jeden z małżonków nadal będzie musiał płacić drugiemu. Ostatnią sytuacją, przez którą mogą wygasnąć alimenty, jest zmiana okoliczności życiowych małżonków np.: osoba, która miała otrzymywać świadczenie, zaczęła lepiej zarabiać i nie potrzebuje już tej zapłaty.

Co powinien zrobić Adwokat z Jarosławia w sprawie alimentów dożywotnich

Jest wiele sytuacji, kiedy jeden z małżonków musi płacić na drugiego alimenty dożywotnio. Dzieje się tak, gdy osobą, która wypłaca daną kwotę, jest małżonek uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia. W tym przypadku, po 5 latach od rozprawy sądowej nie jest on uprawniony do zaprzestania płacenia alimentów, ani do rozpoczęcia sprawy o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli po kilkunastu latach nadal osoba niewinna rozpadu małżeństwa jest w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie zapewnić godnego sobie życia, były, winny małżonek, który jest zdolny do wypłacania świadczenia, nadal będzie musiał to robić.

W sprawie rozwodów oraz alimentów, które często są z tą przykrą czynnością związanie mogą się Państwo zgłosić do bardzo doświadczonej kancelarii adwokackiej z Jarosławia Adwokat Kusa Gajur
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rozwódtag nolstag adwokaci
To warto przeczytać
fot. PhotoMIX
fot. BabbelRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: