Rozpoczęcie budowy domu – formalności (wzory dokumentów)

22-09-2017, 13:41

Przed rozpoczęciem budowy domu, każdy inwestor musi przejść przez szereg formalności. Zwykle poszczególne etapy są stosunkowo długotrwałe, dlatego bardzo ważne jest bezbłędne wypełnianie dokumentów oraz znajomość własnych praw. Dzięki temu spełnienie wymogów formalnych nie opóźni planowanego terminu rozpoczęcia budowy. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak przejść wszystkie etapy formalne przed budową oraz gdzie szukać gotowych wzorów dokumentów.

dom plany budowy

MPZP lub warunki zabudowy

To najważniejsze dokumenty, które należy sprawdzić, zanim rozpoczniemy budowę domu. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się ze statusem działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli działka jest oznaczona jako budowlana, kolejne procedury nie będą trudne. Wystarczy jedynie złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP, którego darmowy wzór dostępny jest na portalu JakBudowac.pl. Za złożenie wniosku zapłacimy od 50 do 100 zł. Taki dokument musimy dostarczyć do Wydziału Architektury w miejscowym Urzędzie Gminy. Rozpatrzenie wniosku zwykle następuje w ciągu kilku najbliższych dni roboczych.

W przypadku, gdy działki nie obejmuje MPZP, konieczne jest zwrócenie się o wydanie decyzji dot. warunków zabudowy. Wniosek należy złożyć do Wydziału Architektury, wraz z projektem nieruchomości.

Przyłącza mediów – formalności

Aby dom został podłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie warunków przyłącza mediów. Taki wniosek należy złożyć do lokalnego zakładu gazowego, wodno-kanalizacyjnego i energetycznego. Łączny koszt realizacji powyższych dokumentów, nie powinien być wyższy niż 150 zł.

plany budowy

Projekt domu – co jest konieczne?

Projekt domu jest jednym z kluczowych dokumentów, na podstawie których możliwe jest wydanie pozwolenia na budowę. Do wyboru mamy zakup projektu gotowego bądź wykonanego indywidualnie. Niezależnie od rodzaju projektu, każdy z nich powinien zawierać:
    •    projekt uzbrojenia działki,
    •    sposób odprowadzenia nieczystości,
    •    mapę z zaznaczonymi granicami posesji,
    •    plan zieleni,
    •    układ komunikacji,
    •    obrys i usytuowanie poszczególnych obiektów budowlanych,

Pozwolenie na budowę domu

Po skompletowaniu dokumentów, takich jak MPZP, oświadczenie o warunkach dostawy mediów oraz projekt domu, inwestor może zacząć starać się o pozwolenie na budowę. W tym celu należy sporządzić wniosek zgodny z aktami prawa miejscowego (niekiedy wymagane są dodatkowe dokumenty – np. na obszarze Natura 2000). Do wniosku należy także załączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Organ ten ma 65 dni na odpowiedź. Jeżeli wniosek nie spełnia niektórych wymagań, inwestor zostanie o tym poinformowany.

budowa

Rozpoczęcie budowy domu

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu, inwestor nie może od razu rozpocząć budowy. Uzyskane pozwolenie otrzymuje moc prawną w ciągu 14 dni od wydania (oraz jest ważne przez 3 lata). Zanim jednak rozpoczniemy budowę, musimy zgłosić ten zamiar w Starostwie Powiatowym. Zgłoszenie musimy wystosować na 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Do zgłoszenia musimy załączyć:


    •    opis poszczególnych etapów prac budowlanych,
    •    oświadczenia kierownika budowy o przejęciu obowiązków i rozpoczęciu budowy,
    •    termin planowanego zakończenia budowy.

Założenie i prowadzenie dziennika budowy

Dziennik budowy jest właściwie najważniejszym dokumentem podczas budowy domu. W dzienniku należy zapisywać wszystkie czynności budowlane oraz zdarzenia. Po zakończeniu budowy, musimy dołączyć dziennik do zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych, a także do wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu. Ponadto kopię dziennika należy załączyć do dokumentacji powykonawczej, której poprawne skompletowanie równa się z finalizacją wszystkich formalności związanych z budową. Aby proces kompletowania dokumentacji przebiegał bez błędów, warto sięgnąć po gotowe wzory dokumentów budowlanych (do pobrania za darmo na JakBudowac.pl).

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag budowa domu

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.