Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rozliczasz PIT 36L po raz pierwszy? Sprawdź, jak to zrobić

08-02-2022, 09:34

Deklaracja PIT-36L przeznaczona jest dla podatników, którzy dokonali wyboru podatku liniowego. Wypełniają go jedynie przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT, którzy złożyli oświadczenie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali pierwsze przychody za konkretny rok z tytułu działalności gospodarczej. Jeżeli jednak takie przychody zostały przez nich uzyskane w grudniu - oświadczenie musieli złożyć do końca roku.

PIT-36L - dla kogo?

Rozliczasz PIT 36L po raz pierwszy? Sprawdź, jak to zrobić

Na zeznaniu rocznym PIT-36L rozliczają się podatnicy, którzy wybrali liniową formę opodatkowania dochodów, czyli tzw. podatek liniowy.

To, co wyróżnia podatek liniowy to jednolita stawka podatku wynosząca 19%, niezależnie od wysokości dochodów, jakie osiągamy. Stawką 19% będzie oprocentowany zatem dochód w wysokości zarówno 100zł, jak i 1 000 000 zł. Najbardziej korzystny będzie on jednak dla podatników, którzy osiągają wysoki dochód uzyskany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Co ciekawe, takie opodatkowanie uniemożliwia jednak skorzystanie z większości ulg, rozliczenia wspólnie z małżonkiem czy niektórych odliczeń podatkowych. Ponadto, nie uwzględnia się także kwoty pomniejszającej podatek.

PIT-36L nie możemy także łączyć z innymi zeznaniami rocznymi. Przykładowo, rozliczając się z działalności gospodarczej, wybieramy PIT-36L, ale w przypadku dochodu ze stosunku pracy należy wypełnić PIT-36.

PIT-36L - kiedy?

PIT-36L należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego nie później niż do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, za który składamy deklarację.

Co więcej, jeżeli dzień ten przypada na sobotę, niedzielę lub święto, PIT-36L możemy złożyć także w pierwszym dniu roboczym po 30 kwietnia.

PIT-36L - jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest złożenie zeznania podatkowego. Możemy zrobić to na kilka sposobów: za pomocą Internetu lub osobiście, w naszym urzędzie skarbowym. Co ciekawe, elektroniczną deklarację może złożyć także upoważniony przez nas pełnomocnik. W przypadku upoważnienia pełnomocnika do deklaracji w formie papierowej należy zapłacić 17 zł. Do formularza należy wypełnić odpowiednie załączniki i złożyć zeznanie pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Kolejnym krokiem jest przyjęcie zeznania przez urząd. W przypadku, jeżeli zeznanie składane jest elektronicznie, dostaniemy urzędowe poświadczenie odbioru, które system wygeneruje automatycznie. Takie zeznanie składamy przez portal rządowy Twój e-Pit. W niektórych sytuacjach urząd może jednak skorygować składane przez nas zeznanie. Stanie się tak, jeżeli będą na nim błędy rachunkowe, inne wyraźne omyłki lub zostanie ono wypełnione niezgodnie z wymaganiami.

Jeżeli nie złożymy zeznania lub złożymy zeznanie, które posiada jakiekolwiek błędy, urząd jest zobligowany do wszczęcia postępowania podatkowego. Co za tym idzie, urząd ma prawo wezwać nas do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia złożonego zeznania. Dopiero wtedy instytucja wyda decyzję określającą prawidłową kwotę naszego zobowiązania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag rozliczenia podatkowetag podatkitag PIT-36Ltag nolstag Amin12tag ALH