Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rozliczanie jednoosobowej działalności - to proste!

23-01-2019, 09:56

Posiadanie własnej działalności ma wiele zalet, jednak nie wyklucza to obowiązków, które ona ze sobą niesie. Podobnie jak ludzie zatrudnieni na etat, musisz opłacać podatki i wypełniać PIT. Może to wydawać się skomplikowane, jednak każdy da sobie z tym radę, gdy już będzie wiedział co robić. Objaśniamy jak wypełnić PIT i rozliczyć własną działalność.

Rodzaje PIT

Na początek musimy wybrać formę opodatkowania, która zależeć będzie od rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przychodów. Są cztery rodzaje zeznań podatkowych do wyboru: PIT-36, PIT-36L, PIT-28 i PIT-16A.

  1. PIT-36 - jest to najpopularniejsze zeznanie podatkowe wśród ludzi posiadających działalność gospodarczą. Jeżeli Twoje dochody są mniejsze niż 85.528,00 zł rocznie, podatek wynosi 18%. Jeśli wynoszą one więcej, jest to 32%. PIT należy złożyć w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. PIT-36 jest podobny do PIT-37, jednak w jego przypadku musisz mieć również załącznik PIT-B, w którym wypisuje się przychody i koszty działalności. Przenosi się to potem do tabeli w PIT-36. W tym wypadku wpłacone zaliczki na podatek dochodowy wprowadza się samemu. Dzieli się je na miesiące lub kwartały w zależności, kiedy je opłacasz.

W PIT-36 wykazujesz również inne dochody, np. jeśli pracujesz na etacie, nie wpisujesz ich osobno na PIT-37, tylko również na PIT-36.

Ten rodzaj PIT gwarantuje nam również ulgę prorodzinną i kwotę wolną od podatku.

  1. PIT-36L - jest to PIT dla tych, którzy wybrali podatek liniowy, czyli 19%. Dokument musi być dostarczony do Urzędu Skarbowego do końca kwietnia następnego roku podatkowego. W tym przypadku również trzeba dołączyć PIT-B, w którym wykazuje się zaliczki na podatek dochodowy.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku PIT-36L nie można skorzystać z ulg, rozliczyć się z małżonkiem ani wykazać innych dochodów. Jakiekolwiek inne przychody muszą być wykazane w innym zeznaniu podatkowym. Ten sposób rozliczania się jest korzystny, jeśli nasze dochody przekraczają 85 tysięcy zł rocznie.

  1. PIT-28 - zeznanie podatkowe dla ludzi płacących podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Płaci się go procentowo od przychodu i wynosi on między 3 a 20% w zależności od wykonywanych usług. Nie możemy tutaj skorzystać z ulgi prorodzinnej lub rozliczyć się z małżonkiem. Należy również dołączyć do niego PIT-B. Termin złożenia PIT-28 w Urzędzie Skarbowym upływa pod koniec stycznia następnego roku podatkowego.
  1. PIT-16A - zeznanie podatkowe dla ludzi rozliczających się kartą podatkową. Kwota podatku jest zawsze taka sama, ale nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z tego sposobu. W PIT-16A rozpisuje się wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest odliczana od wysokości kwoty karty podatkowej i podzielona na poszczególne miesiące.

Kwota podatku zależy od liczby ludności w naszej miejscowości, zatrudnianych przez nas ludzi oraz profilu naszej działalności. Nie liczy się wysokość przychodów i kosztów. Od podatku można odjąć składkę zdrowotną. PIT-16A należy złożyć w Urzędzie Skarbowym do końca stycznia kolejnego roku podatkowego.

Pamiętaj, że to, jaki PIT musisz wypełnić zależy od sposobu opodatkowania jaki wybrałeś przy zakładaniu działalności. Masz wybór pomiędzy płaceniem podatku co miesiąc lub co kwartał (z wyjątkiem karty podatkowej). Formę opodatkowania można zmienić tylko w kolejnym roku podatkowym do 20. stycznia. Możesz przekazać 1% podatku na wybrany cel w każdym zeznaniu podatkowym oprócz PIT-16A. Więcej o zarabianiu na własną rękę dowiesz się na https://www.zarobkowyninja.pl/jak-zarobic-w-internecie/.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik