Istotny w tym przypadku jest także fakt, że operator VoIP może nie być gotowy na przejęcie numeru, np. z braku możliwości technicznych (należy wcześniej rozpoznać sytuację). Jeśli natomiast TP odmówi realizacji przeniesienia - należy poprosić Prezesa UKE o interwencję.
Możliwe jest pozostanie przy neostradzie i skorzystanie z usług telefonicznych innego operatora, jeśli nie ma przeszkód technicznych ku temu - informuje UKE. W takim przypadku klient będzie otrzymywał dwie faktury, jedną za neostradę, drugą od alternatywnego operatora telefonii stacjonarnej. Co ważne: opłata za utrzymanie łącza jest wliczona w cenę abonamentu telekomunikacyjnego opłacanego u nowego operatora (świadczącego usługę WLR). TP S.A. nie pobiera wówczas od użytkownika neostrady osobnej opłaty za utrzymanie łącza (pkt 2 objaśnień do tabeli w cenniku neostrady TP).
UKE wyjaśnia ponadto, że opłata za utrzymanie łącza - pobierana przez TP dodatkowo od użytkowników neostrady, którzy zrezygnują z abonamentu telefonicznego - pokrywa koszty położenia kabli oraz ich konserwacji. Do tej pory opłata ta była wkalkulowana w abonament telefoniczny. Obecnie w sprawie wysokości tej opłaty prowadzone jest postępowanie przez UKE.
UKE zapewnia, że będzie dokładnie i regularnie kontrolować, czy użytkownicy, którzy zdecydowali się na rozdzielenie usług nie będą dyskryminowani w żaden sposób przez operatora, m.in. czy neostrada tp nie będzie wolniejsza lub celowo opóźniana, albo czy nie pogorszy się jakość połączeń realizowanych w ramach usługi VoIP. Jak będzie w praktyce okaże się w najbliższej przyszłości.
Jak aktywować neostradę tp bez abonamentu telefonicznego
Nowi klienci powinni najpierw skontaktować się z Telekomunikacją Polską SA, czy są możliwości techniczne instalacji, a w przypadku pozytywnej odpowiedzi powinni złożyć zamówienie na usługę.