Rower MTB - czy nadaje się do jazdy rekreacyjnej?

23-09-2021, 10:25

Rower MTB, czyli tak zwany "rower górski", jest dość uniwersalny. Czy nada się do jazdy rekreacyjnej, czy w tym celu lepiej rozejrzeć się za innym typem roweru? Jakie funkcjonalności ma typowy rower MTB i jakie możliwości daje posiadanie takiego "górala"? W czym rowery MTB będą bardzo dobre, a gdzie są ich słabe punkty?

Jakie są główne cechy rowerów górskich i jakie są ich odmiany?

Rowery górskie to jedna z bardziej popularnych odmian rowerów. Wielu użytkowników korzysta z nich na różne sposoby - od codziennych dojazdów do szkoły lub pracy, aż po wielodniowe wycieczki rowerowe i wyścigi po dzikich, górskich szlakach.

Aby poznać lepiej tę kategorię rowerów, warto zapoznać się z odmianami rowerów górskich. Najczęściej spotykane są rowery MTB hardtail. Posiadają przedni amortyzator o dużym skoku (60-80 milimetrów w najprostszych, tanich konstrukcjach, aż do kilkunastu centymetrów w wyczynowych maszynach). Rama lub tylna część roweru nie są natomiast amortyzowanej, stąd pochodzi nazwa ("hardtail" oznacza "sztywny tył"). Takie rowery najczęściej są obecnie wyposażone w bardzo skuteczne hamulce tarczowe.

Najbardziej zaawansowane i przeznaczone do użytku w trudnym terenie są rowery TV full. To oznacza pełną amortyzację, na którą składają się amortyzowany widelec przedni oraz amortyzator z tyłu roweru. Oba zazwyczaj posiadają ponad dziesięciocentymetrowy skok.

Rower MTB - czy nadaje się do jazdy rekreacyjnej?

Rower górski - idealne zastosowanie

Przeznaczenie rowerów MTB wynika już z samej ich nazwy. Najlepiej sprawdzą się w terenie (niekoniecznie górach), gdzie amortyzatory, szerokie opony z agresywnym bieżnikiem i mocne hamulce sprawdzą się idealnie, a użytkownik wykorzysta rower w stu procentach. Oczywiście, rowery MTB znajdują swoje zastosowanie w przypadku jazdy również w mieście, po asfaltowych drogach lub lekkim terenie. Podczas takiej rekreacyjnej jazdy użytkownik nie wykorzysta możliwości, a cechy "górala" mogą wręcz utrudniać jazdę. Szerokie opony są przystosowane do terenu - tam pozwalają na uzyskanie przyczepności i kontroli nad rowerem. Na gładkim asfalcie będą jednak stawiały spory opór, przez co jazda może być męcząca.

Zastosowane amortyzatory o dużym skoku również nie będą przydatne podczas jazdy w dobrych warunkach. Właściciel wyposażonego w nie roweru odczuje natomiast znacznie zwiększoną masę takiego sprzętu.

Dostosowanie roweru MTB do typowo rekreacyjnej jazdy

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco dopasować posiadany już rower górski do swoich potrzeb. Pierwszym krokiem powinno być założenie cieńszych opon z mniejszym bieżnikiem. To zapewni dużo łatwiejsze toczenie się roweru ze względu na mniejszy opór stawiany przez szosowy bieżnik. Dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z blokady amortyzatorów, która jest dostępna w wielu rowerach MTB. To pozwala na usztywnienie roweru i mniej męczące pokonywanie wzniesień, czy gładkich tras.  Dla zwiększenia komfortu można również wymienić siodełko na bardziej wygodne, a także założyć ergonomiczne gripy (uchwyty) - dadzą większe podparcie dłoniom.

Najbardziej znanymi producentami rowerów MTB są Trek, Giant, Merida, czy Specialized. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają polscy producenci posiadający taki sprzęt w swojej ofercie: Kross oraz NS Bikes.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rowery górskietag nolstag nolhtag nftag mtb
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: