Rok 2013 będzie stał pod znakiem wzrostu liczby ataków hakerskich na sieci prywatne i korporacyjne. W 2012 roku w Polsce ponad 7 milionów osób zetknęło się z cyberprzestępczością, na świecie ponad 550 milionów. To najnowsze dane, opublikowane przez Check Point w raporcie Security Report 2013 *.
Eksperci Check Point Software Technologies nie mają złudzeń – badanie pokazuje, że co 23 minuty użytkownicy komputerów stają się ofiarami ataków wchodząc na zainfekowane strony w Internecie. W 2013 roku tempo to może wzrosnąć. Ponad 50% badanych firm miała zainfekowane wewnętrzne sieci, z których pracownicy pobierali dane. Za najgroźniejszy typ ataków, których przedsiębiorstwa doświadczyły w ciągu ostatnich dwóch lat, uznano SQL Injection. Ponad jedna trzecia badanych doświadczyła infekcji botnetami i ataków DDoS.
„Badanie Security Report 2013 pokazuje, że głównym celem atakujących było pozyskanie informacji finansowych w postaci numerów kart kredytowych (29%), kodów dostępu do konta (24%) lub samych numerów kont bankowych (3%). Obecnie numery kart kredytowych są równie cenne dla hakerów, co informacje z kont mediów społecznościowych” - mówi Krzysztof Wojtowicz, Country Manager Check Point Software Technologies w Polsce.
Hakerzy atakują wszystkich
Przez ostatnie dwa lata liczba ataków, zakończonych kradzieżą danych, znacznie wzrosła. Ich ofiarą padali wszyscy: amerykańskie i europejskie instytucje rządowe, firmy zbrojeniowe, największe korporacje, a nawet organizacje praw człowieka.
Do największego ataku w 2012roku doszło w Europie gdy skradziono dane 30 tys. klientów w różnych bankach korzystających z usługi mobilnej bankowości. Skradziono im wówczas ponad 36 mln Euro z kont prywatnych.
Według badań Check Point Software Technologies, 75% przedsiębiorstw przyznało, że było ofiarą ataków hakerów, a włamania prowadzą do zakłócenia funkcjonowania firmy oraz utraty poufnych informacji, w tym własności intelektualnej oraz sekretów handlowych.
Instytucje finansowe na celowniku
Ciekawe wnioski płyną z analizy rodzaju instytucji, w które celują hakerzy. Badania Check Point dowodzą, że największa ilość ataków dokonana została na bazy instytucji rządowych (47%), instytucji finansowych (36%) i firm przemysłowych (26%). 54% badanych firm przyznało, że choć raz utraciło całkowicie dane w wyniku ataków hakerów w 2012. Znaczącą większość pośród tej grupy (70%) stanowiły organizacje rządowe i instytucje bankowe.
Kto się zabezpiecza
Nie tylko sektory finansowy i konsultingowy, które są najbardziej narażone na ataki, lecz większość (61%) badanych przedsiębiorstw zabezpiecza swoje sieci używając różnych aplikacji.
„Badania wskazują, że 75% firm korzysta na stałe z oprogramowania zabezpieczającego. Mimo tego szacujemy, że ok. 1/3 pracowników instytucji finansowych w ogóle nie przechodziła przeszkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.” – stwierdza Krzysztof Wojtowicz z firmy Check Point.
Wstępne szacunki mówią o wysokości rocznych strat, wynikających z ataków hakerów, na poziomie ponad 100 mld USD na świecie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|