Robotyzacja procesów – jak wpływa na rozwój firmy?

24-04-2019, 17:18

Rewolucja technologiczna wpływa na funkcjonowanie współczesnych firm. Dążenie do zrobotyzowania lub zautomatyzowania wielu czynności występuje w różnych organizacjach biznesowych, stawiając nowe wyzwania przed kadrą zarządzającą.

O ile robotyzacja produkcji nie jest już zjawiskiem i pojęciem obcym, o tyle automatyzacja procesów biznesowych stawia swoje pierwsze kroki w polskiej gospodarce. Jednym z liderów wdrażania robotyzacji w Polsce jest Pirxon Robot - firma która od kilku lat wdraża cyfrowych pracowników do polskich firm.

Inwestycje w nowe technologie dają konkretne korzyści. Nie tylko zwiększają wydajność produkcji, ale też umożliwiają redukcję kosztów i uzyskanie większej ilości wartościowych informacji. RPA jest dość młodym, ale szybko rozwijającym się obszarem IT skupiającym się na automatyzacji procesów. Automatyzacja niesie jednocześnie korzyści polegające na znacznej redukcji kosztów oraz przyśpieszeniu realizacji zadań. Programy RPA są obecne w warstwie interfejsu użytkownika i zastępują ludzkiego operatora w czynnościach, które polegają na odczytywaniu, wprowadzaniu oraz przetwarzaniu danych. Robot (program) działa autonomicznie w oparciu o opracowane reguły przebiegu procesu. 

Wzrasta liczba polskich przedsiębiorstw, które interesują i wdrażają koncepcję tzw. robotyzacji procesów biznesowych. Procesy, które najlepiej pasują do automatyzacji, to takie, które:

 • są powtarzalne i opierają się na regułach,
 • są czasochłonne,
 • odnoszą się do porównywania danych,
 • są włączone w przepływ pracy i korzystają z wielu aplikacji.

Jakie korzyści płyną z robotyzacji procesów w firmie?

Robotyzacja procesów stanowi nowe i złożone zagadnienie. Korzystnym rozwiązaniem przy jej zastosowaniu jest odpowiedni wybór priorytetów – co zautomatyzować i w jakiej kolejności? Nic więc dziwnego, że dla wybranych do automatyzacji czynności procesowych prowadzona jest pogłębiona analiza. Badane są wszelkie warianty procesu, przyczyny pojawienia się sytuacji nietypowych, czy najczęstsze błędy. 

 • Automatyzacja przynosi korzyści w postaci zmniejszenia obciążenia pracowników i możliwości zaangażowania ich w nowe procesy.
 • Firmy działają dzięki temu szybciej i efektywniej, a także mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki przy mniejszych nakładach. 
 • Robot RPA przeprowadzi te same czynności, ale szybciej i bez pomyłek. 
 • Wydajność pracy obejmuje 24 godziny na 7 dni tygodnia bez kontroli ze strony człowieka lub tylko w koniecznym zakresie. 
 • Same procesy realizowane są szybciej, zmniejszając przy tym ryzyko błędu. 
 • Kontrola działania odbywa się na podstawie uschematyzowanego procesu, a pracownicy, którzy do niedawna wykonywali to, mogą zostać uwolnieni od monotonnych dla nich zajęć na stanowisku pracy.
 • Robotyka procesów może odegrać ważną rolę również w każdym obszarze działu podatkowego, w którym w dalszym ciągu są podejmowane ręczne i czasochłonne procesy, nawet jeśli dział podatkowy wprowadził już rozwiązania technologiczne z przeznaczeniem do sprawozdawczości podatkowej i zapewnieniu zgodności z przepisami. 
 • RPA może mieć istotny wpływ na organizację pracy działu podatkowego, dzięki możliwości ograniczenia kosztów i skupienia się na czynnościach zwiększających wartość i zadowolenie z pracy. 
 • Ponadto, technologia RPA jest stosunkowo łatwa do wdrożenia i działa we wszystkich systemach oraz procesach finansowych.

Jak przekonują eksperci firmy Pirxon, robotyzacja procesów biznesowych w najbliższych latach stanie się na pewno popularnym hasłem. Managerowie mają świadomość, że dzięki automatyzacji procesów firmy staną się bardziej konkurencyjne. Automatyzacja pomaga przy obniżeniu kosztów produkcji, wpływa na lepszy przepływ informacji i skuteczne zarządzanie dzięki właśnie zautomatyzowaniu procesów biznesowych.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Geraltfot. Geralt

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: