RIAA i IFPI dostaną mniej pieniędzy

30-11-2007, 08:21

Wytwórnia EMI planuje poważne cięcia w funduszach przekazywanych na zrzeszenia wydawców muzyki takie jak RIAA oraz IFPI. Oznacza to w praktyce mniej pieniędzy np. na wszczynanie procesów przeciwko internautom korzystającym z P2P.

Brytyjska wytwórnia EMI będąca jedną z czterech największych wytwórni muzycznych na świecie (tzw. majors) zmieniła w ostatnim czasie właściciela, a ten postanowił bacznie przyjrzeć się budżetowi wytwórni.

Ponieważ dochody ze sprzedaży płyt CD ciągle spadają, potrzebne są oszczędności. Agencja Reuters powołując się na własne źródła podała, że EMI ma zamiar oszczędzać właśnie na organizacjach takich jak RIAA oraz IFPI. Organizacje te, utrzymywane przez wytwórnie, walczą z piractwem poprzez kampanie informacyjne i nie najtańsze sprawy sądowe.

Jak dowiedziała się agencja Reuters, każda z czterech wielkich wytwórni przekazuje na zrzeszenia wydawców ponad 132 mln USD rocznie. Nie wiadomo jak bardzo EMI chce obciąć te fundusze, ale źródła mówią o "poważnych" cięciach, a więc w grę wchodzi niemała suma pieniędzy.

Wytwórnia EMI nie udzieliła komentarza w tej sprawie, podobnie jak RIAA. Przedstawiciele IFPI ograniczyli się do lakonicznego stwierdzenia, że generalnie rynek muzyczny skupia się teraz na oszczędnościach.

EMI zrywa z "tradycją"?

Wytwórnia EMI jako pierwsza rozpoczęła w tym roku sprzedaż muzyki online bez zabezpieczeń DRM. Kilka miesięcy później stwierdzono, że muzyka bez tych ograniczeń sprzedaje się lepiej. Fakt ten potwierdzili również przedstawiciele sklepów iTunes oraz 7 Digital.

Przychody z tytułu sprzedaży muzyki w Sieci stanowią coraz większy odsetek wszystkich przychodów EMI. Wygląda na to, że wytwórnia ma coraz bardziej krytyczne podejście do "tradycyjnych" metod walki z piractwem (procesy sądowe), która w ostatnim czasie przyczyniła się głównie do pogorszenia wizerunku przemysłu muzycznego.

Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wytwórnietag RIAAtag piractwotag IFPItag EMItag DRMtag CD
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930