Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Media lubują się w sporządzaniu rankingów. Warto do nich zaglądać, bo to interesujące źródło informacji, ale warto też zachować ostrożność i dystans.

Ranking funduszy inwestycyjnych to interesujące źródło informacji zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Dzięki rankingom możemy się szybko zorientować, które fundusze radzą sobie na rynku najlepiej. Aby ta wiedza okazała się jednak dla nas korzystna, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Po pierwsze poznajmy przede wszystkim metodologię działań. Jeśli media sporządzają ranking, w którym mieszają różne kategorie funduszy – to znaczy porównują na przykład fundusze dłużne, inwestujące w obligacje, z funduszami akcyjnymi, to lepiej taki ranking zignorować, bo on nie tylko nic nam nie powie, ale będzie wręcz szkodliwy. To tak, jakby porównywać jabłka z bananami, bo inwestycja w fundusz dłużny pełni inną rolę w portfelu inwestora niż inwestycja w fundusz akcyjny.

Po drugie – i to jest najważniejszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę – spójrzmy na okres, który obejmuje ranking. Pamiętajmy, że istotą inwestycji na rynku kapitałowym jest horyzont inwestycyjny, czyli okres, na który powierzamy nasze pieniądze Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych. Im ten okres jest dłuższy, tym nadzieja na solidny zysk większa. Dlatego informacja, że fundusz X zarobił w ostatnim miesiącu 15% nie powinna być czynnikiem decydującym o jego wyborze. Znacznie istotniejsza powinna być dla nas informacja, jak fundusz radził sobie w ostatnich trzech lub pięciu latach. Jeśli w tej kategorii wypada dobrze, mieści się w czołówce, to powinien stać się przedmiotem naszej uważnej analizy. Jest wart zainteresowania!

W rankingach warto też zwracać uwagę na benchmark, czyli wzorcowy portfel, który stanowi punkt odniesienia do dokonywania ocen wyników zarządzania aktywami funduszu. Benchmarkami mogą być różne pojedyncze instrumenty finansowe (np. bon skarbowy dla funduszy inwestujących w papiery dłużne, indeksy giełdowe dla funduszy akcyjnych) lub dowolne ich kombinacje (w przypadku funduszy mieszanych). Informacja o benchmarku jest publikowana w „Karcie funduszu”, ale w praktyce znajdziemy jego opis na stronie internetowej każdego TFI zarządzającego konkretnym funduszem.

W polskich mediach można znaleźć wiele rankingów dotyczących funduszy inwestycyjnych. Do tych najlepszych i najbardziej prestiżowych należą jednak rankingi przygotowywane przez Gazetę Giełdy „Parkiet”, Analizy.pl oraz dziennik „Rzeczpospolita”.

Decydując się na inwestycje w fundusze warto poznać nie tylko rankingi konkretnych funduszy, ale również zarządzających nimi Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Nim podejmiemy decyzję o związaniu się z wybranym TFI sprawdźmy jego wielkość i okres, w którym istnieją, bo to ważne wskaźniki stabilności.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:








fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag rankingitag fundusze inwestycyjne