Ranking lokat - porównanie najpopularniejszych produktów

10-06-2021, 06:30

Chcesz oszczędzać w pewny i bezpieczny sposób, bez ryzyka utraty kapitału? Sięgnij po lokatę. W artykule wyjaśnimy, jak porównać te dostępne na rynku, aby dokonać najlepszego wyboru.

Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. Kiedy na skutek kryzysu gospodarczego mieszkańcy naszego kraju zaczęli tracić pracę, dodatkowe zgromadzone na koncie oszczędnościowym lub lokacie środki pozwoliły przerwać najtrudniejszy czas, nie martwiąc się o byt. Takie obserwacje potwierdzają wnioski z badania Prudential Family Index. Wskazują one, że ponad połowa respondentów doświadczyła pogorszenia sytuacji finansowej w wyniku pandemii COVID-19. 25% badanych wskazało, że będzie odkładać większe niż dotychczas kwoty, a spośród osób, które dotąd nie miały w zwyczaju oszczędzać, aż połowa zapowiada, że zacznie to robić.

Jak oszczędzać w bezpieczny i pewny sposób?

Pandemia nie jest najlepszym momentem, aby oszczędzać w ryzykowny sposób. Jeden niewłaściwy ruch często wystarczy, aby stracić nie tylko wypracowane zyski, ale także kapitał. Jeśli chcesz oszczędzać w bezpieczny i pewny sposób, sięgnij po doskonale znane i docenianie przez tysiące Polaków narzędzie – lokatę.

Czym są lokaty?

Lokaty to depozyty pieniężne prowadzone przez określony w umowie okres. W zależności od konkretnej oferty może być to kilka lub kilkanaście miesięcy, a nawet… kilka dni. Dostawcą lokaty może być bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, która pozyskane w ten sposób środki przeznacza na udzielanie kredytów. Formą nagrody dla właściciela są odsetki, stanowiące zysk.

Porównanie lokat – jak wybrać, aby… nie żałować?

ranking lokat porównanie najpopularniejszych produktów

Przypadkowy wybór lokaty może pozbawić Cię istotnych korzyści. Zanim wybierzesz tę jedyną, dokładnie przeanalizuj parametry dostępnych na rynku ofert, zwracając szczególną uwagę na:

  • Oprocentowanie. To właśnie oprocentowanie jest wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej lokaty. Powinno być więc podstawowym kryterium wyboru. Im wyższe, tym wyższe zyski. Jeśli jesteś gotowy zdeponować środki długoterminowo, znakomitym rozwiązaniem może się okazać wybór lokaty progresywnej. Jeśli po nią sięgniesz, oprocentowanie będzie rosło wraz z upływem, czasu, np. co kwartał;
  • Okres trwania lokaty. Najpopularniejsze lokaty to te zawierane na okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Na rynku znajdziesz także oferty depozytów na kilka dni, a nawet… godzin i lat. To, która z nich okaże się najlepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich możliwości oraz gotowości na zamrożenie środków. W standardowych konstrukcjach lokat zdeponowane środki są bowiem niedostępne dla właścicieli przez cały okres trwania umowy. Konsekwencją wcześniejszej likwidacji lokaty jest utrata odsetek (w zależności od parametrów konkretnego produktu – całości lub części);
  • Limity możliwych do zdeponowania kwot. W zależności od konkretnej oferty instytucja finansowa może określić limity możliwych do zdeponowania kwot lub z nich zrezygnować. Analiza tego parametru jest szczególnie ważna, jeśli masz do dyspozycji niewielki (np. 300 zł) kapitał lub chcesz umieścić na lokacie pokaźną kwotę (np. kilkaset tysięcy złotych);
  • Możliwość założenia lokaty przez internet lub telefon. Chcesz zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim? Wybierz lokatę, którą z powodzeniem założysz przez internet lub telefon, bez konieczności wizyty w oddziale instytucji finansowej.

Porównanie lokat – jak zrobić to najlepiej?

Dostępne na rynku lokaty zapewniają sporą elastyczność w zakresie okresu trwania umowy, sposobu naliczania oprocentowania czy kwoty deponowanych środków. Zanim porównasz poszczególne oferty i wybierzesz tę jedyną, określa własne potrzeby i oczekiwania. Wiedząc, „na czym stoisz”, precyzyjnie dopasujesz szczegóły produktu do własnych preferencji i z powodzeniem znajdziesz ten, który najlepiej na nie odpowie.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.