Nowoczesne technologie stale się rozwijają, a eksperci snują prognozy na temat przyszłości. Jedną z najbardziej śmiałych tworzy znany biznesmen Elon Musk. Co mówi o rozwoju ludzkości i co czeka nas w przyszłości?
Jeszcze w 2016 roku Musk twierdził, że w niedalekiej przyszłości zbuduje kolonię na Marsie. W związku z tym już wtedy publikowano informacje o lotach na Czerwoną Planetę, rekrutując ochotników do projektu Mars Colonial Transporter.
Jesienią 2020 roku naukowcy ogłosili, że załogowe misje na Marsa mogą ruszyć już w 2024 roku. Na początku jednak planowane jest wystrzelenie pierwszej rakiety bez załogi na pokładzie. Rakiety, które mają do tego służyć - SpaceX StarShip to urządzenia wielokrotnego użytku, więc w przyszłości mają być wykorzystywane do przewożenia nie tylko ładunków, ale i ludzi. Pierwsi członkowie załogi mają polecieć na Marsa w 2030 roku.
Skolonizowanie Marsa jest przez Elona Muska uważane nie tylko za przełom w rozwoju eksploracji kosmosu, ale upatruje on w nich również szansę na uratowanie ludzkości, np. w przypadku wybuchu III wojny światowej.
Samochody elektryczne Tesla, jednej z firm Muska, są oferowane z autopilotem. Technologia ta jest wciąż udoskonalana. Według biznesmena w ciągu najbliższych 20 lat pojazdy bezzałogowe staną się normą i będą wszechobecne. W tym przypadku trudność leży nie tylko w rozwoju technologii, ale także w regulacjach prawnych, które nie pozwalają na przekazanie kontroli nad pojazdem całkowicie sztucznej inteligencji, zwłaszcza w transporcie publicznym.
Rozwój jazdy bezzałogowej niesie ze sobą nie tylko korzyści. Pozbawi to pracy miliony kierowców. Ale nie tylko kierowcy zostaną pozbawieni pracy. Ciągły rozwój sztucznej inteligencji i robotyki może hipotetycznie sprawić, że miejsca pracy będą poza zasięgiem nawet dla osób, których zawody nie nadawały się wcześniej do automatyzacji.
Według Muska spowoduje to rozwój nowego etapu społeczeństwa - pasywnego dochodu bezwarunkowego. Zakłada on, że każdy obywatel otrzyma określoną kwotę pieniędzy, niezależnie od wieku oraz tego czy pracuje, czy nie. Taki system jest już testowany w kilku krajach europejskich, np. w Finlandii. Trudno jeszcze określić, czy testy okażą się sukcesem. Ale Musk nadal wierzy, że przyszłość leży w pasywnym dochodzie bezwarunkowym. To właśnie ten system pozwoli uniknąć poważnych wstrząsów społecznych w przypadku wzrostu bezrobocia spowodowanego rozwojem technologii.
Niedawno inna firma Elona Muska zaprezentowała publicznie chip Neuralink. Mini urządzenie ma być wszczepiane do mózgu aby pomóc ludziom z różnymi chorobami, w tym poważnymi urazami i zaburzeniami psychicznymi.
Na tym jednak plany rozwoju tej technologii się nie kończą. Musk uważa, że w przyszłości będzie można kontrolować mózg za pomocą specjalnego neuro-interfejsu lub smartfona. Dzięki temu możliwe byłoby bezpośrednie "ściąganie" poszczególnych zdarzeń z pamięci. Tak mniej więcej wygląda fabuła wydarzeń, która została pokazana w słynnym serialu "Black Mirror". Możliwe będzie również strumieniowanie dzieł sztuki, muzyki czy filmów bezpośrednio do mózgu.
Rozwój technologii powoduje ciągłą rywalizację między sztuczną inteligencją a człowiekiem. Musk przewiduje jednak w niedalekiej przyszłości symbiozę pomiędzy AI a ludźmi. Być może rozwój neurochipów pozwoli stworzyć pierwsze cyborgi. W tym przypadku ludzie zaczną wchodzić w bliskie interakcje ze sztuczną inteligencją online. Komputer będzie zbierał duże ilości danych, systematyzował je i analizował, a człowiek podejmie ostateczną decyzję.
Wirtualizacja i rozprzestrzenianie się nowoczesnych technologii z pewnością dotknie wszystkie dziedziny życia. Hazard nie jest tutaj wyjątkiem. Nowoczesne platformy gier wirtualnych będą sprawiały, że hazard stanie się nie tylko bardziej dostępny, ale i ciekawszy. Na stronach wielu serwisów, typu online casino już teraz na użytkowników czekają różnego rodzaju atrakcje, jak dostęp VR, automaty do gier, różnorodne prezenty, a także niespotykane dotąd duże wygrane.
Według Elona Muska już niedługo większość transportu przejdzie na prąd. Rynek gazu i ropy upadnie, a rakiety będą napędzane wyłącznie paliwem płynnym.
Jak twierdzi biznesmen konwencjonalne drogi i autostrady między miastami także przejdą do przeszłości. Jeszcze w 2020 roku firma Boring Company ukończyła budowę szybkiego tunelu, który przebiega pod Las Vegas. Uważa się, że średnia prędkość przez nią będzie wynosić 200 km/h. Do załadunku wagonów do tunelu służą specjalne platformy. To nie jest jedyny projekt. Virgin Hyperloop opracowuje niezwykle szybką kapsułę do podróżowania pod ziemią, która ma poruszać się z prędkością do 2000 km/h.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|