Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przygotuj się do egzaminu na pilota – szkolenia pilotów śmigłowców

31-01-2017, 01:52

Uzyskanie uprawnień pilota śmigłowca, niezależnie od rodzaju licencji, którą zamierzamy się w przyszłości legitymować, możliwe jest jedynie po ukończeniu szkolenia, w trakcie którego nabędzie się umiejętności niezbędne do wykonywania samodzielnych lotów helikopterem lub inną maszyną lotniczą. Dotyczy to nie tylko licencji zawodowych na wykonywanie lotów, ale także licencji turystycznych dedykowanych miłośnikom lotnictwa, pragnącym realizować w ten sposób jedynie swoje zainteresowania.

W obu przypadkach - warunkiem zdania egzaminu przeprowadzanego przez Urząd Lotnictwa cywilnego pozostawać będzie odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, o które zadbać powinna wykwalifikowana kadra instruktorów, przeprowadzających na co dzień szkolenia dla pilotów śmigłowców.

Co wchodzi w zakres szkolenia pilotów?

Podstawowe szkolenia, wymagane przed przystąpieniem do egzaminów państwowych pozwalających na uzyskanie licencji LAPL(H) (licencji pilota lekkich śmigłowców) lub PPL(H) (licencji pilota śmigłowca turystycznego), składają się z dwóch etapów, które prowadzone mogą być następująco po sobie bądź równolegle. Wybór opcji zależy od podmiotu przeprowadzającego szkolenie (niektóre z nich wymagają przed przejściem do etapu praktycznego zaliczenia wewnętrznych egzaminów teoretycznych) oraz indywidualnych upodobać kandydata na pilota.

Pierwszy etap – szkolenie teoretyczne – składa się z 100 godzin, podczas których poszerzana jest wiedza kandydata z zakresu regulacji prawa lotniczego, zasad lotów, metod łączności, nawigacji oraz meteorologii. Co najmniej 10 godzin szkolenia przeprowadzane jest w formie stacjonarnych wykładów, organizowanych indywidualne lub w grupach edukacyjnych. Pozostały czas związany może być z modelem samokształcenia na podstawie materiałów opracowywanych przez podmiot prowadzący szkolenie.

Drugi etap szkolenia trwa 40 godzin w przypadku licencji pilota lekkich śmigłowców oraz 45 godzin w przypadku licencji pilota śmigłowca turystycznego i polega na wykonywaniu lotów śmigłowcem. Jeżeli uczestnik szkolenia posiada wcześniejsze doświadczenie lotnicze na innych statkach powietrznych (takich jak na przykład samoloty lub szybowce), możliwe jest skrócenie szkolenia do 35 godzin. Część szkolenia polega na odbywaniu lotów wraz z instruktorem, natomiast pozostałe godziny kandydat na pilota wykorzystuje na samodzielny lot pod nadzorem instruktora.

Ukończyłem szkolenie – co dalej?

Szkolenie pilota w jednostce przygotowującej do egzaminu państwowego HeliPoland kończy się wewnętrznym testem sprawdzającym nabyte umiejętności. Po jego pozytywnym przyjściu możliwe jest ubieganie się o licencję pilota na wybrany rodzaj śmigłowców. Podmiotem organizującym egzaminy jest Urząd Lotnictwa Cywilnego i tam też należy uzyskiwać informacje na temat aktualnych egzaminów i ich terminów. Każdy egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Warunkiem przejścia do części praktycznej, polegającej na wykonaniu lotu pod nadzorem egzaminatora, jest zaliczenie z pozytywnym wynikiem części teoretycznej. Pozytywny wynik egzaminu praktycznego pozwala na uzyskanie licencji pilota.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy