Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przygotowywanie drewna na opał - jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

03-11-2022, 13:51

Jesień to ostatni moment na to, by właściciele kominków oraz mieszkańcy gospodarstw domowych ogrzewanych drewnem zaczęli przygotowywać drewno na opał. Popularność tego surowca w dalszym ciągu nie maleje, jednak mało kto wie o tym, że zbyt duże kawałki drewna mogą uszkodzić kominek. Z kolei zbyt małe fragmenty szybko się wypalą. Wbrew pozorom przygotowanie drewna ma więc kluczowe znaczenie podczas rozpalania i podtrzymanie ognia w piecu czy kominku. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, jakie drewno na opał będzie najlepsze.

Drewno na opał – jakie wybrać?

Szukając drewna na opał, należy pamiętać o tym, że opał nie powinien pochodzić jedynie z drzew liściastych. Drzewa iglaste mają bowiem w sobie więcej żywicy, dlatego też spalają się wolniej niż pozostałe. Ze względu na jej obecność po wyrzuceniu do ognia drewno iglaste przyjemnie skwierczy, a ponadto uwalnia zawarte w żywicy olejki eteryczne. W domu powinna się więc unosić przyjemna woń.

Z drugiej jednak strony nie należy przesadzać z wrzucaniem drewna iglastego do pieca i kominków. Iglaki prowadzą bowiem do powstawania większych ilości sadzy, która gromadzi się w kominie. To z kolei może spowodować częstszą potrzebę czyszczenia przewodów. Poza drzewami iglastymi do drzew o największej wartości opałowej zalicza się m.in. buk, jesion, dęby i grab. Odradza się natomiast wyboru gatunków takich jak brzoza, która bardzo szybko się spala.

Kiedy przygotować drewno na opał?

Zdaniem wielu ekspertów najlepiej jest zacząć robić to już wczesną wiosną. I to na rok, a nawet i 2 lata przed planowanym wykorzystaniem drewna. Jest tak ze względu na dość długi czas schnięcia drewna do optymalnego poziomu. Równie dobrze można to jednak zrobić to jesienią. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy poćwiartowanie drewna siekierą na małe kawałeczki, co przyspieszy proces jego schnięcia. Oczywiście nie można także zapomnieć o tym, by przechowywać je w suchym i ciepłym miejscu.

Czym ciąć drewno na opał?

Do przygotowania drewna na zimę potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Mowa tu o piłach, piłkarkach, siekierach oraz akcesoriach. Warto więc znać podstawowe rodzaje siekier oraz ich główne cechy. Zalicza się do nich produkty takie jak:

  • Siekiera uniwersalna – ze względu na to, że sprawdza się ona do wszelkich prac przydomowych i ogrodniczych, określana jest często jako siekiera gospodarska. Jej budowa ogranicza ją jednak do wykonywania bardziej wyspecjalizowanych prac. Im bardziej miękkie drewno się nią tnie, tym dłuższą i cieńszą krawędź ostrza należy wybrać.
  • Siekiera rozłupująca – czyli siekiera do rozłupywania, która jest znacznie węższa. Ponadto ze względu na kształt obucha w trakcie cięcia pozwala ona rozłupać nawet nie do końca przecięte drewno. Z kolei specjalnie zaprojektowany klin chroni głowicę siekiery przed zakleszczaniem się w drewnie.

To jednak jeszcze nie wszystko. Do przygotowania drewna na opał można użyć także piły kabłąkowej, która jest przeznaczona do cięcia konarów drzew oraz grubszych gałęzi. To specjalistyczne narzędzie, które przyda się w warsztatach, lesie, ogrodach, sadach itd. Warto wyposażyć się w wymienny brzeszczot posiadający uzębienie strugające idealne do cięcia mokrego drewna lub uzębienie grupowe do drewna suchego. Należy pamiętać, że w przypadku drzewa mokrego warto sięgać po piły z ostrzem o ostrych, dużych ząbkach oraz ich szerokim rozwarciu. Istotne znaczenie ma także współczynnik TPI, który dla pił przeznaczonych do pracy z mokrym drewnem powinien utrzymywać się na poziomie 2–5. W dobrych piłach do cięcia suchego drewna współczynnik TPI utrzymuje się zwykle na poziomie 10.

Podsumowanie

Przygotowując drewno na zimę, należy pamiętać o tym, by wybierać mieszanki drzew liściastych oraz iglastych. Odpowiednio dobrana proporcja sprawi, że drewno będzie płonąć dłużej, a jednocześnie nie osmoli za bardzo przewodów. Równie istotne jest także to, by zimą przechowywać drewno we właściwy sposób. Pocięte piłą, siekierą i innymi narzędziami konary drzewa należy składować w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Dzięki temu szybciej wyschną i nie zawilgotnieją, co utrudni ich spalanie.

Poza przechowywaniem drewna niezabezpieczonego na świeżym powietrzu należy również wystrzegać się palenia wilgotnym drewnem. Jest to nieekologiczne, ponieważ prowadzi do większej  emisji dymu i gazów. Nie wspominając o tym, że takie drewno ma niską wartość opałową, a w trakcie palenia wywołuje większe ilości smoły, które osadzają się w kominie.

Przygotowywanie drewna na opał – jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

Fot. materiał partnera

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag siekieratag drewno