Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przewodnik dla początkującego przedsiębiorcy: Jak założyć działalność gospodarczą?

24-05-2023, 13:19

Postanowiłeś, że czas przejść „na swoje” i porzucić bezpieczny etat? Założenie działalności gospodarczej zwykle jest zarówno ekscytujące, jak i nieco przerażające. Same formalności nie są jednak skomplikowane z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą!

Przewodnik dla początkującego przedsiębiorcy: Jak założyć działalność gospodarczą

Zakładanie działalności gospodarczej – w jakiej formie?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak założyć działalność gospodarczą, musisz wybrać jej formę prawną. W Polsce można prowadzić:

  • jednoosobową działalność gospodarczą (JDG, działalność indywidualną),
  • spółkę cywilną
  • spółki prawa handlowego, w tym:
    • spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna),
    • spółki osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

Poszczególne rodzaje działalności gospodarczej różnią się pod względem wymaganych formalności, ale także oferowanych możliwości i nakładanych na przedsiębiorcę ograniczeń.

Początkujących przedsiębiorców interesują jednak głównie dwie formy prawne – jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna (zakładana przez co najmniej 2 wspólników). Sposób ich zakładania jest natomiast bardzo podobny.

Jak założyć działalność gospodarczą – wpis do CEIDG

Jak założyć działalność gospodarczą? W przypadku JDG i spółek cywilnych musisz przede wszystkim zarejestrować się w CEIDG. Jest to dość prosta procedura wymagająca tylko wypełnienia i złożenia jednego formularza (jest to możliwe nawet online!). jest on dość długi i szczegółowy. Wymaga podania kluczowych informacji na temat biznesu, dlatego warto zawczasu podjąć pewne decyzje.

Nazwa firmy i kody PKD

Podczas zakładania działalności gospodarczej formularzu należy m.in. podać nazwę firmy, która musi zawierać imiona i nazwiska właścicieli. Można do nich dodać również inne dowolne elementy. Jeśli zamierzasz prowadzić działalność w różnych branżach, zadbaj o to, aby nazwa była uniwersalna.

Nie mniej istotny jest dobór kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Przypisują one firmę do konkretnego typu działalności i branży. Każda firma musi być określona przez przynajmniej jeden główny kod PKD. Nie ma natomiast maksymalnej granicy, jeśli chodzi o liczbę przypisanych kodów, co oznacza, że możesz zawczasu zabezpieczyć różne fronty. Dodatkowe kody PKD można również dopisać w późniejszym terminie, jeśli np. zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej w innej branży.

Wybór formy opodatkowania i prowadzenia księgowości

Założenie działalności gospodarczej w formie firmy jednoosobowej upoważnia do wyboru formy opodatkowania. Dostępne możliwości obejmują:

  • PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) według skali podatkowej (12 i 32%);
  • PIT według stawki liniowej (19%);
  • RPE (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – uproszczona forma opodatkowania (bez możliwości korzystania z odliczeń) dostępna dla osób fizycznych i niektórych spółek osobowych.

Warto je dokładnie przeanalizować i zdecydować, co opłaci Ci się najbardziej. Jeśli samodzielnie nie wybierzesz formy opodatkowania, będziesz musiał się rozliczyć na zasadach ogólnych.

Dodatkowo możesz się dobrowolnie zarejestrować jako płatnik VAT, co w niektórych przypadkach może być korzystne (np. przy świadczeniu usług B2B).

Ponadto w formularzu należy podać metodę prowadzenia ewidencji księgowej.

Zakładanie działalności gospodarczej – jak złożyć formularz CEIDG-1?

Formularz CEIDG-1 pozwalający na formalne założenie działalności gospodarczej można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy – formularz pobierany w urzędzie lub drukowany w domu jest wypełniany ręcznie i składany w okienku,
  • elektronicznie (na biznes.gov.pl, przez stronę CEIDG lub bankowość internetową) – z użyciem podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego, bez wychodzenia z domu,
  • elektronicznie z potwierdzeniem w urzędzie – formularz można wypełnić online, a następnie podpisać podczas wizyty w urzędzie,
  • pocztą – listem poleconym (wniosek musi być jednak opatrzony podpisem potwierdzonym notarialnie).

Procedura jest zatem całkiem wygodna i przystępna. Dzięki temu każdy może dość łatwo stać się przedsiębiorcą! Należy jedynie pamiętać, że w przypadku spółki cywilnej potrzebna jest dodatkowo rejestracja REGON.

 

Foto: Pexels, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E