Postanowiłeś, że czas przejść „na swoje” i porzucić bezpieczny etat? Założenie działalności gospodarczej zwykle jest zarówno ekscytujące, jak i nieco przerażające. Same formalności nie są jednak skomplikowane z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą!
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak założyć działalność gospodarczą, musisz wybrać jej formę prawną. W Polsce można prowadzić:
Poszczególne rodzaje działalności gospodarczej różnią się pod względem wymaganych formalności, ale także oferowanych możliwości i nakładanych na przedsiębiorcę ograniczeń.
Początkujących przedsiębiorców interesują jednak głównie dwie formy prawne – jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna (zakładana przez co najmniej 2 wspólników). Sposób ich zakładania jest natomiast bardzo podobny.
Jak założyć działalność gospodarczą? W przypadku JDG i spółek cywilnych musisz przede wszystkim zarejestrować się w CEIDG. Jest to dość prosta procedura wymagająca tylko wypełnienia i złożenia jednego formularza (jest to możliwe nawet online!). jest on dość długi i szczegółowy. Wymaga podania kluczowych informacji na temat biznesu, dlatego warto zawczasu podjąć pewne decyzje.
Podczas zakładania działalności gospodarczej formularzu należy m.in. podać nazwę firmy, która musi zawierać imiona i nazwiska właścicieli. Można do nich dodać również inne dowolne elementy. Jeśli zamierzasz prowadzić działalność w różnych branżach, zadbaj o to, aby nazwa była uniwersalna.
Nie mniej istotny jest dobór kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Przypisują one firmę do konkretnego typu działalności i branży. Każda firma musi być określona przez przynajmniej jeden główny kod PKD. Nie ma natomiast maksymalnej granicy, jeśli chodzi o liczbę przypisanych kodów, co oznacza, że możesz zawczasu zabezpieczyć różne fronty. Dodatkowe kody PKD można również dopisać w późniejszym terminie, jeśli np. zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej w innej branży.
Założenie działalności gospodarczej w formie firmy jednoosobowej upoważnia do wyboru formy opodatkowania. Dostępne możliwości obejmują:
Warto je dokładnie przeanalizować i zdecydować, co opłaci Ci się najbardziej. Jeśli samodzielnie nie wybierzesz formy opodatkowania, będziesz musiał się rozliczyć na zasadach ogólnych.
Dodatkowo możesz się dobrowolnie zarejestrować jako płatnik VAT, co w niektórych przypadkach może być korzystne (np. przy świadczeniu usług B2B).
Ponadto w formularzu należy podać metodę prowadzenia ewidencji księgowej.
Formularz CEIDG-1 pozwalający na formalne założenie działalności gospodarczej można złożyć na kilka sposobów:
Procedura jest zatem całkiem wygodna i przystępna. Dzięki temu każdy może dość łatwo stać się przedsiębiorcą! Należy jedynie pamiętać, że w przypadku spółki cywilnej potrzebna jest dodatkowo rejestracja REGON.
Foto: Pexels, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Cloud Computing GigaCon 2023: Bezpłatne spotkanie z potęgą chmury w biznesie
|
|
|
|
|
|