Przeprowadzka - na własną rękę czy z profesjonalną firmą?

23-05-2020, 11:50

Mieszkanie już znalezione, finanse przeliczone, zaczynasz więc odliczać dni do rozpoczęcia życia w nowym miejscu. Pozostaje jednak kwestia przewiezienia rzeczy osobistych. Jeśli Ty i rodzina lub znajomi dysponują tylko samochodami osobowymi, a przetransportować trzeba sporo bagażu, niezbędne będzie zaplanowanie transportu. Lepiej zorganizować go na własną rękę czy skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

przeprowadzka

Przeprowadzka z własnym transportem – zalety i wady

Jeżeli dystans pomiędzy dotychczasowym i nowym lokum jest niewielki, a do przewiezienia są rzeczy osobiste, takie jak ubrania, książki, dokumenty czy roślinki, zmieszczenie ich do kompaktowego samochodu nie będzie raczej stanowiło problemu.

Jeżeli jednak do przewiezienia są również rzeczy większe gabarytowo, zaczynają się schody.

Być może w otoczeniu masz kogoś, kto dysponuje większym pojazdem, do którego zmieszczą się meble. W takim przypadku sprawa wydaje się rozwiązana. Jednak prywatny transport dostawczakiem nie jest pozbawiony wad.

Po pierwsze – nawet, jeśli samochód jest duży i pomieści sporo bagażu, to nie zapominaj o tym, że jeżeli nie jest to pojazd osoby zajmującej się transportem mebli, to nie jest on przystosowany do takiego zadania.

Chodzi przede wszystkim o dopuszczalną masę ładunku w części bagażowej, a także zabezpieczenia – kratki czy pasy, które zapobiegną przesuwaniu się i ewentualnym uszkodzeniom mebli i innych dużych gabarytów.

Po drugie – załadowanie wszystkiego do jednego pojazdu tak, by możliwe było przewiezienie bagażu jednym kursem, może być trudne, a nawet niemożliwe. Wszystko zależy od tego, ile rzeczy uzbiera się w praktyce (w stosunku do szacunków). Już w trakcie pakowania bagażu do samochodu może okazać się, że rzeczywistość nijak ma się do planów i część rzeczy zwyczajnie się nie zmieści.

Trzecia sprawa – nadmierne obciążenie samochodu, który nie jest przystosowany do transportu dużych gabarytów, takich jak meble, może skutkować złym środkiem ciężkości i w skrajnych przypadkach utratą sterowności, a nawet wypadkiem. W razie kontroli drogowej kierowca takiego pojazdu jest narażony również na mandat.

Reasumując: przeprowadzka na własną rękę jest możliwa do zorganizowania. Narażasz się jednak na dodatkowy stres, jeśli okaże się, że samochód jest za mały lub w trakcie transportu coś ulegnie zniszczeniu.

Przeprowadzka z firmą – wady i zalety

Wiele osób w pierwszym odruchu planuje własny transport, obawiając się wysokich kosztów skorzystania z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej.

Tymczasem te obawy nie są słuszne. Planując transport na własną rękę, przelicza się szacunkowe koszty paliwa. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że decydując się na transport z firmą, w cenę wliczona jest również pomoc w spakowaniu oraz rozładunku bagażu.

W zależności od umowy z firmą kierowca i pomocnik pomagają również we wniesieniu bagażu do mieszkania.

Samochody, jakimi dysponuje firma przeprowadzkowa, są dostosowane do wożenia dużych gabarytów, dlatego przy odpowiednim spakowaniu i zabezpieczeniu, przejazd jest w pełni bezpieczny.

Pojazd podstawia się w uzgodnionym terminie i o konkretnej godzinie, dzięki czemu cała operacja pakowania rzeczy przebiega szybko i sprawnie.

Jeszcze jedną istotną kwestią jest to, że w przypadku wynajęcia firmy do przeprowadzki, nie odpowiadasz za ewentualne uszkodzenia pojazdu.

Koszt takiego przedsięwzięcia może wydawać się wyższy niż w przypadku organizacji własnego transportu, jednak jeśli wziąć wszystkie „za i przeciw”, okazuje się ono pewniejsze, bezpieczniejsze i tańsze.

Jasne zasady współpracy, brak ukrytych kosztów i współpraca na każdym etapie przeprowadzki – to gwarantuje np. łódzka firma transportowa Fortis Przeprowadzki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://fortis-przeprowadzki.pl/
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag przeprowadzki
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: