Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową a odpowiedzialność wspólników

30-12-2018, 23:07

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową kusi wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych z problemami finansowymi. Różnica bowiem w zakresie odpowiedzialności w obu typach działalności gospodarczej jest wielka. W spółce osobowej właściciele odpowiadają za nią całym swoim majątkiem - w przypadku spółki kapitałowej odpowiedzialność ta jest mocno ograniczona. Nic dziwnego, że w sytuacji kryzysowej dla firmy, jej przekształcenie wydaje się złotym środkiem i remedium na wszystkie kłopoty. Niestety, praktyka jest inna.

mat partnera

Odpowiedzialność wspólników pozostaje

W świetle prawa, po przekształceniu spółki osobowej w kapitałową, odpowiedzialność własnym majątkiem osobistym pozostaje w mocy do 3 lat, licząc od dnia przekształcenia. Bez znaczenia jest charakter zobowiązania (pieniężny lub niepieniężny) oraz kwestia czy zobowiązanie zaciągnięte przez wspólników było powiązane z przedmiotem działalności spółki czy taki związek w ogóle nie istnieje.

Postępowanie komornicze

Jeśli na spółce toczy się egzekucja komornicza, przekształcenie spółki osobowej w kapitałową nie zaburza jej przebiegu. Postępowanie trwa nadal, a czynności wykonywane przez komornika dalej są w mocy - zarówno przed przekształceniem, jak i po.

Odpowiedzialność wspólników

Z tego wynika, że przekształcenie spółki osobowej w kapitałową nie jest sposobem na uniknięcie zobowiązań, a wspólnika odpowiedzialność nadal jest:

  • osobista

Wspólnik odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę całym swoim majątkiem osobistym. Ta odpowiedzialność jest nie tylko osobista, ale i nieograniczona - wspólnik odpowiada za zobowiązania w pełnej wysokości, łącznie z należnościami ubocznymi (np. odsetkami kredytów, karami umownymi za ich nie opłacenie). Odpowiedzialność jest nieograniczona i jeśli chodzi o sumę zobowiązań, ale i o składniki majątku oraz rodzaj zobowiązania - pieniężny lub niepieniężny.

  • solidarna ze spółką i wspólnikami

Wspólna odpowiedzialność dłużników w spółce mówi o tym, że wierzyciel może żądać całości świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z zobowiązania.

  • subsydiarna

Odpowiedzialność subsydiarna spółki polega na tym, że wierzyciel może prowadzić egzekucję majątku osobistego wspólników tylko wówczas, jeśli inne drogi okażą się bezskuteczne. Może to zrobić jedynie w sytuacji, jeśli zostanie stwierdzone, że spółka jako dłużnik nie jest w stanie zaspokoić tej wierzytelności.

Więcej informacji i porad prawnych znajdziesz na stronie Kancelarii Prawniczej TMH w Rzeszowie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E