Programy biurowe na nośniku USB

09-06-2009, 10:42

Zestaw programów do pracy, działający bez konieczności instalowania ich na komputerze, udostępnił projekt OpenZone.pl. Nie jest to kolejny Linux uruchamiany z nośnika USB, ale właśnie zestaw darmowych i przenośnych aplikacji dla użytkowników Windows.

Pakiet nosi nazwę OpenZone Drive. Korzysta się z niego w bardzo prosty sposób. Po włożeniu pamięci z zainstalowanym pakietem do komputera pokazuje się menu, z którego możemy wybrać jeden z programów. Jeśli menu się nie pojawi, trzeba wybrać plik Start znajdujący się w głównym katalogu pamięci USB.

Z menu wystarczy wybrać odpowiednią ikonę programu i można rozpocząć pracę. Wszystkie dane zostaną zapisane na pamięci USB, a na komputerze nie pozostaną ślady pracy użytkownika.

Łatwa jest również instalacja OpenZone Drive na pamięci USB. Wystarczy przygotować czystą pamięć i uruchomić plik .exe, który można pobrać ze strony projektu OpenZone.pl. W trakcie instalacji trzeba wskazać jako miejsce instalacji główny katalog pamięci USB.

fot. -

Do pakietu wchodzą następujące aplikacje: klient poczty Thunderbird, przeglądarka Firefox, multikomunikator Miranda, przeglądarka dokumentów Sumatra PDF, program do zarządzania zadaniami TaskCoach, kalendarz Sunbird, program do przechowywania haseł KeePass, 7Zip do kompresji plików oraz program antywirusowy ActiveVir. W menu OpenZone Drive jest także ikona dająca dostęp do dokumentów.

Opisane wyżej programy znajdują się w wersji Standard. Dostępna jest jeszcze wersja Office uzupełniona o pakiet biurowy PlusOffice 2009 (stworzony na bazie OpenOffice.org).

Zaletą OpenZone Drive jest to, że na każdym komputerze dostępne są te same ustawienia potrzebnych nam programów. Można zrobić kopię bezpieczeństwa, nagrywając całą zawartość nośnika USB np. na płytę DVD. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest duża prostota użycia. Może ona zachęcić do korzystania z dostępnych w pakiecie otwartych programów, a taki właśnie jest cel projektu OpenZone.pl.


Źródło: OpenZone.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy