Profile PVC - jak powstają i do czego służą?

30-11-2021, 10:45

Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się ze słowem profil w kontekście technicznym. Zakres stosowalności tego typu elementów jest naprawdę obszerny. Główną zależnością, która decyduje o przeznaczeniu profilu jest materiał, z którego ten jest wykonany. Przykładowo, profile aluminiowe mogą posłużyć nam jako profile ścienne, na których mocuje się płyty gipsowe. Profile stalowe są przeznaczone głównie to tworzenia stelaży i utrzymywania sporych ciężarów.

My natomiast porozmawiamy dzisiaj o profilach z tworzyw sztucznych, a dokładniej o profilach pvc. Czym charakteryzują się więc części skonstruowane z tego materiału i dlaczego ich popularność jest tak duża? Poniżej znajdziemy kilka odpowiedzi na ten temat. 

Profile PVC – jak powstają i do czego służą?

PVC – co to jest? 

Zacznijmy może od tego, czym jest tworzywo sztuczne. Otóż rzeczy wytworzone z tego materiału określa się najczęściej jako plastik. Trzeba natomiast pamiętać, że plastik plastikowi nierówny. PVC to inaczej polichlorek winylu należący do grupy polimerów syntetycznych. Ta grupa jest natomiast częścią działu tworzyw termoplastycznych. 

Materiały termoplastyczne charakteryzują się zdolnością zmiękczania pod wpływem wzrostu temperatury. Po podgrzaniu takiego polimeru staje się on elastyczny i łatwo można go uformować. Jego zastygnięcie wiąże się natomiast z uzyskaniem odpowiedniej twardości, zachowując przy tym oczywiście taki kształt, jaki został wcześniej uformowany. To właśnie ta dowolność sprawia, że najczęściej profile wykonuje się właśnie z tworzyw sztucznych. 

Istnieją również pewne sprzeczności odnośnie skrótowego nazewnictwa tego materiału. W naszym kraju najbardziej kojarzony jest jako PCV czy PCW, natomiast z angielskiego tłumaczenia możemy uzyskać skrót PVC. 

Ekstruzja – co to za proces? 

Interesując się tematem, jakim jest produkcja profili warto poznać pojęcie procesu ekstruzji. Brzmi ono bardzo poważnie i fachowo, lecz trzeba wprost powiedzieć, że wiąże się ono głównie z wytłaczaniem. 

Do wyprodukowania profilu konieczna będzie odpowiednia głowica z wyciętym obrysem pola przekroju profilu. Taki projekt firma powinna otrzymać od zleceniodawcy, aby przystąpić do pracy. Oczywiście istnieją również już gotowe profile, które przydają się do najprostszych zastosowań. Zmiękczone pod wpływem temperatury tworzywo przechodzi przez taką głowicę formując ją, a następnie zasycha i profil gotowy. Bardziej zaawansowanymi procesami są te wykonywane dodatkowo, np. ko-ekstruzja czy post-ekstruzja.  

Profile PVC – jak powstają i do czego służą?

Usługi dodatkowe w produkcji profili 

Oczywiście, każda firma w celu przyciągnięcia do siebie klientów regularnie poszerza swoją ofertę. Do najczęściej wybieranych usług z zakresu dodatkowych należy cięcie na wymiar czy frezowanie. Co ciekawsze, możemy również skorzystać z usługi malowania profili oraz drukowania na nim specjalnych oznaczeń.  

Usługi dodatkowe nie obejmują jednak tylko efektów wizualnych. Można spodziewać się również zmian wytrzymałościowych i wyższej jakości, a to dzięki procesowi zgrzewania metodą ultradźwiękową. Klient może zażyczyć sobie również opakowanie profili w folię ochronną bądź ozdobną.  

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag profile okienne PVCtag nolstag Afrvrtag advg

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.