Prezydencki minister wysłuchał internautów

30-01-2010, 10:20

Wczoraj Szef Kancelarii Prezydenta RP Władysław Stasiak spotkał się sygnatariuszami listu do Prezydenta RP dotyczącego cenzury internetu. Podczas spotkania wyjaśniono, dlaczego Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych może być niebezpieczny, ale zwrócono też uwagę na problem braku przejrzystości procesu stanowienia prawa w Polsce.

W ubiegłym tygodniu Dziennik Internautów pisał o liście do Prezydenta RP, który miał związek z niebezpiecznymi przepisami przyjętymi przez rząd.

>>> Czytaj: Rząd zgodził się na blokowanie stron WWW oraz Prezydent uratuje nas przed cenzurą?

Wczoraj miało miejsce spotkanie prezydenckiego ministra Władysława Stasiaka z internautami. Możemy o tym poczytać m.in. na stronie prezydenta.

Podczas spotkania przedstawiciele środowisk internautów tłumaczyli, że proponowane rozwiązania zezwalające na blokowanie niektórych stron internetowych mogą doprowadzić do cenzury Internetu i ograniczenia wolności słowa.

Zdaniem uczestników spotkania kluczową sprawą przy podejmowaniu działań legislacyjnych jest przejrzystość procesu stanowienia prawa oraz prowadzenie konsultacji społecznych. Goście Władysława Stasiaka podkreślali, że takie konsultacje powinny odbywać się już na etapie przygotowywania projektu ustawy. 

Minister Stasiak zapoznał się z postulatami przedstawicieli internautów i zaproponował następne spotkanie, które odbyłoby się w poszerzonym gronie. Tematem takiej debaty byłyby granice pomiędzy wolnością słowa a bezpieczeństwem obywateli i przestrzeganiem prawa w internecie. Minister zgodził się również na postulat internautów, aby zarówno piątkowe, jak i następne spotkania były rejestrowane i udostępniane w sieci internautom.

Opis wczorajszego spotkania znajdziemy także na stronie Vagla.pl prowadzonej przez znanego prawnika Piotra Waglowskiego. W tekście pt. Po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta RP na temat regulacji internetu Piotr Waglowski również zwrócił uwagę na to, że problem związany z "ustawą hazardową" to przede wszystkim sposób opracowywania nowych przepisów – pospieszny, mało przejrzysty, pozbawiony konsultacji.

Dodatkowo Waglowski zwraca uwagę na to, że jednym z tematów spotkania było wykorzystywanie przez administrację publiczną różnych narzędzi internetowych. Piotr Waglowski pisze:

Na spotkaniu - aby zilustrować problem - stwierdziłem coś, co wcześniej przekazałem w korespondencji kierowanej do Kancelarii Prezydenta RP. Otóż dlaczego nie miałbym złożyć do Kancelarii Prezydenta RP wniosku, w którym zauważę, że Kancelaria Prezydenta RP korzysta z kont w serwisie YouTube, korzysta z Google Maps (...) Dostrzegając to, chciałbym wnioskować, by Kancelaria Prezydenta RP wyznaczyła jednego ze swoich pracowników, który założyłby konto również w serwisie VaGla.pl Prawo i Internet i regularnie je aktualizował (...) Początkowo moja wypowiedź została uznana za nietakt. Kiedy Michał Jaworski (Microsoft, PIIT) zobrazował problem przykładem, w którym słuchacze mieli wyobrazić sobie noworoczne orędzie Pana Prezydenta dostępne w internecie z logiem Gazpromu, stało się jasne, że nie chodzi mi wcale o VaGla.pl.

Odnośniki do innych informacji dotyczących spotkania można znaleźć w serwisie OSNews.pl w tekście pt. "Internauci" spotkali się z Prezydentem. Serwis ten podaje również, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć kolejne spotkanie, tym razem u premiera Tuska. Na prośbę KPRM zorganizuje je Maciej Budzich.

Dla zainteresowanych dostępny jest zapis audio ze spotkania w Kancelarii Prezydenta przygotowany przez Jarosława Lipszyca.

>>> Czytaj także: Premier: list do internautów i zapowiedź debaty


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930