Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Precyzyjna numeryczna obróbka stali: jak wygląda cięcie laserem rur i profili oraz gięcie na giętarkach?

08-06-2022, 15:02

Przemysł 4,0 to cyfrowa transformacja w przemyśle, synonim inteligentnej produkcji. Wraz z tym idą stale rosnące wymogi dotyczące jakości i precyzji wykonania. Szczególnie jest to widoczne w szeroko rozumianym przemyśle stalowym. Leciwe obrabiarki muszą ustąpić pola nowoczesnych, sterowanym numerycznie maszynom, bo tylko takie są w stanie sprostać coraz wyższym wymogom technologicznym. Czym jest numeryczna obróbka stali? Na czym polega cięcie laserem rur i profili?

cięcie rur

Numeryczna obróbka stali

Elementy metalowe występują praktycznie wszędzie, od potężnych maszyn przemysłowych po drobne urządzenia codziennego użytku. Kwestią kluczową w kontekście zachowania ich jakości jest precyzja wykonania, tym trudniejsza, im bardziej złożona jest budowa mechaniczna podzespołów wykonanych z metalu.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku, kiedy wolumen opiewa na tysiące sztuk identycznych elementów. Jedyną skuteczną metodą wykonania takiej partii wyrobów jest eliminacja czynnika ludzkiego na rzecz obrabiarek CNC (Computerized Numerical Control), w których każdy etap produkcji jest wcześniej dokładnie zaplanowany i wprowadzony do systemów informatycznych.

Są nimi układy sterowania numerycznego, wyposażone w mikrokomputery, które można dowolnie zaprogramować.

W ten sposób powstają niezwykle skomplikowane kształty odwzorowujące najbardziej złożone projekty. Wypada dodać, iż wykonanie jest bardzo dokładne oraz odbywa się w stosunkowo krótkim czasie.

cięcie rur

Cięcie laserem rur i profili 

Dokładnie te same parametry precyzji wymagane są podczas obróbki plastycznej metali, do której zalicza się także precyzyjne cięcie i gięcie stali.

Tym, co odróżnia cięcie laserowe od plazmowego, jest większa precyzja oraz równa krawędź, co eliminuje praktycznie potrzebę dodatkowej obróbki. Ten imponujący wynik w znacznym stopniu jest zasługą zastosowania wiązki BPP wykorzystywanej głównie w laserach światłowodowych.

Zalety wykorzystania lasera światłowodowego:

 • Wysoka jakość ciętych krawędzi;

 • Niewielka strefa wpływu ciepła;

 • Precyzyjna powtarzalność wycinanych kształtów.

Funkcję źródeł spełniają półprzewodnikowe diody laserowe.

Cięcie laserem rur i profili przebiega w trzech etapach, które można nazwać metodą trzech S:

 • Stapianie;

 • Sublimacja;

 • Spalanie.

Dzięki automatyzacji produkcji gotowy wyrób uzyskuje finalną postać, bez potrzeby dalszych modyfikacji.

cięcie rur

Materiały poddawane obróbce cięcia laserem:

 • Stal węglowa;

 • Aluminium;

 • Stal nierdzewna;

 • Mosiądz;

 • Brąz;

 • Blacha ocynkowana.

 • Miedź;

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości technicznych urządzeń. Grubości obrabianych materiałów mogą sięgać nawet do 30 mm. Jest to uzależnione od rodzaju materiału.

Precyzja cięcia przyczynia się do znacznego ograniczenia odpadów. Przy wysokich cenach stali i stopów ma to ogromne znaczenie w procesie ograniczania kosztów produkcji.

Gięcie stali i profili 

W obu przypadkach niezwykle istotne jest, by w procesie gięcia nie naruszyć właściwości fizycznych obrabianych materiałów.

Gięcie stali i profili wymaga zastosowania urządzeń cechujących się ogromnymi siłami roboczymi.

Gięcie blach odbywa się za pośrednictwem pras krawędziowych, których wymiary pozwalają na obróbkę blach o długości gięcia dochodzącej nawet do 8 metrów. W takim przypadku siła nacisku wynosi 1200 ton.

Gięcie profili na zimno polega na przekroczeniu granicy plastyczności stali poprzez walcowanie półproduktu przy wykorzystaniu zespołu rolek. Czynność jest powtarzana aż do uzyskania stałego odkształcenia.

Gięcie indukcyjne wykorzystuje energię cieplną spirali grzewczej. Po odpowiednim ustawieniu nagrzewnicy i ramienia kąta kształtownik jest mocowany i podgrzewany, aż do uzyskania wymaganego kształtu.

cięcie laserem

Outsourcing w przemyśle stalowym

Obróbka stali wymaga zastosowania skomplikowanych i drogich maszyn i urządzeń, co może stanowić pewien problem, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto zwrócić uwagę na zyskujący popularność outsourcing, polegający na zlecaniu zadań produkcyjnych firmom zewnętrznym. Zwalnia to przedsiębiorcę z konieczności posiadania własnego parku maszyn i tworzenia nowych stanowisk pracy.

Partner biznesowy funkcjonujący na terenie naszego kraju zapewnia też szybką dostawę zamówionego projektu, a także stały kontakt z klientem.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF