Prawo karne - funkcje, rodzaje i zastosowanie

18-01-2021, 16:04

Prawo karne to jedna z najważniejszych gałęzi prawa w polskim sądownictwie. Zbiory przepisów prawa karnego dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z karalnością przestępców, którzy dopuścili się popełnienia czynu zabronionego. Mówiąc inaczej, prawo karne określa odpowiedzialność obywatela za popełnienie czynów, które w świetle prawa obciążone są groźbą kary pozbawienia wolności lub grzywny.

Podział prawa karnego

Ze względu na obszar działania i przedmiot regulacji, prawo karne dzieli się na materialne, procesowe oraz wykonawcze.

Istotą prawa karnego materialnego jest normowanie odpowiedzialności karnej człowieka za popełnione czyny zabronione. Oznacza to, że określenie istoty przestępstwa, winy, kary i tego kiedy czyn zabroniony podlega odpowiedzialności karnej, a kiedy jest z niej wyłączony. W przepisach prawa znajdziemy całą listę wszystkich czynów podlegających karze, czyli przestępstw, jakich może dopuścić się obywatel nie przestrzegający przepisów prawa. Ponad to w tych zapisach znajdziemy również wszystkie skutki prawne tych czynów oraz kary, jakie zostały przewidziane w takich sytuacjach.

adwokat sprawy karne łódź

Dobry adwokat od spraw karnych - Kancelaria Adwokacka Florczak Keller i Wspólnicy

Prawo karne procesowe, z kolei określa postępowanie prawa karnego materialnego. Co oznacza, że w prawie karnym procesowym określone są wszystkie zasady, jakie obowiązują podczas realizacji czynności procesowych. Dodatkowo, zapisane są w nim wszystkie prawa i obowiązki do których muszą stosować się organy procesowe, jak i wszyscy członkowie procesu. Warto pamiętać, że prawidłowe przeprowadzenie czynności procesowych pozwala na ustalenie, czy dany czyn, który został popełniony ma postać przestępstwa zabronionego przepisami prawa, a także wykrycie sprawcy i nałożenie na niego odpowiedniej odpowiedzialności karnej.

Natomiast w przypadku prawa karnego wykonawczego, mamy do czynienia z szeregiem norm, które kształtują wykonywanie orzeczeń, które zapadły w postępowaniu karnym.

Kto może uczestniczyć w postępowaniu karnym?

Każdy uczestnik postępowania karnego, pełni określoną rolę na sali sądowej. Najistotniejszymi uczestnikami są przede wszystkim: Policja, Prokuratura, Obrońcy oraz Sędzia, a także podejrzany i pokrzywdzony. Na sali sądowej prokurator zawsze jest oskarżycielem. Zwykle prowadzi on postępowanie przygotowawcze, a następnie prowadzi lub nadzoruje to postępowanie.

Policja w przeciwieństwie do Prokuratury zajmuje się śledztwem, które zleca im prokuratura. To w jakim zakresie prowadzone jest to dochodzenie zależy rangi przestępstwa. Dodatkowo policja na zlecenie prokuratora lub sądu może podprowadzić do postępowania oskarżonego, podejrzanego, a także świadków.

Czy oskarżony/podejrzany może skorzystać z pomocy obrońcy?

Osoby zatrzymane przez organy ścigania zazwyczaj potrzebują pomocy obrońcy, który zadba o jego prawa i będzie reprezentował go przed sądem. Sprawy karne w Polsce nie należą do rzadkości, zatem wielu adwokatów specjalizuje się w tej dziedzinie prawa. Doświadczony i doskonale znający sprawę adwokat będzie wiedział jak poprowadzić sprawę, aby doprowadzić ją do pozytywnego zakończenia. Adwokat może wcielić się w rolę obrońcy podejrzanego lub reprezentować pokrzywdzonego i tym samym oskarżać podejrzanego w sprawie.

Choć usługi profesjonalnego adwokata, mającego za sobą wiele wygranych spraw karnych nie należą do najtańszych, to warto się do niego o pomoc. Bardzo często zdarza się, że z pozoru proste sprawy, w trakcie postępowania przeradzają się w bardzo trudne procesy karne. W takiej sytuacji pomoc adwokata jest niezbędna. Jest on wstanie nie tylko odpowiednio poprowadzić sprawę, ale także po zapoznaniu się z całą sytuacją i zgromadzonym materiałem dowodowym jasno określić, jakie są szanse na wygranie tego procesu przez klienta.

Adwokaci mogą służyć swoją wiedzą i pomocą już od pierwszych etapów postępowania, czyli w takcie postępowania przygotowawczego. Na tym etapie bardzo ważne są rady i spostrzeżenia obrońcy, ponieważ czasem mogą one zaważyć na całym procesie. Obrońca ma obowiązek poinformować swojego klienta o jego prawach i obowiązkach, a także możliwości odmowy składania zeznań i odpowiadania na pytania zadawane przez prokuratora. Osoby nie znające przepisów prawa zwykle nie posiadają takiej wiedzy i w rezultacie mogą pogorszyć swoją sytuację już na samym początku postępowania.

Wiele osób będących zamieszanych w przestępstwo obawia się kontaktu z adwokatem lub innym obrońcom. Obawa ta może wynikać z barku wiedzy na temat charakteru jego pracy. Adwokat nie zajmuje się oceną swojego klienta jako osoby. Jego zadaniem jest obrona jego interesów, reprezentowanie go przez Sędzią oraz wywalczenie dla niego najkorzystniejszego wyroku.

Źródło:

Kancelaria Prawna Florczak Keller i Wspólnicy

Oddział w Łodzi:

ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
90-248 Łódź

Oddział w Warszawie: 

ul. Żurawia 24, lok. 31
00-515 Warszawa
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag sprawy karnetag prawo karnetag nolstag adwokattag Łódź
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: