Regulacje związane z gospodarowaniem odpadów co pewien czas podlegają zmianom, a ostatnie modyfikacje w tej dziedzinie dotyczyły między innymi sposobu oznaczania pojemników na odpady. Oznakowanie pojemników na odpady od stycznia 2021 roku stało się dodatkowo narzędziem, które pomóc ma przy monitorowaniu długości okresu magazynowania odpadów niebezpiecznych. Aktualnie stosowane etykiety na pojemniki na odpady tego typu powinny w związku z tym informować nie tylko o rodzaju odpadu, ale także również wskazywać datę rozpoczęcia magazynowania. Jak prawidłowo etykietować pojemniki na odpady i o jakich nowych zasadach przy oznakowaniu odpadów należy pamiętać?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami odpady mogą być magazynowane, nim trafią na składowisko odpadów czy do utylizacji, nie dłużej niż przez rok w przypadku odpadów niebezpiecznych oraz maksymalnie przez 3 lata, gdy chodzi o inne grupy odpadów. Koniecznie należy jednak przy tym pamiętać, że okres ten liczony jest łącznie dla wszystkich posiadaczy danego odpadu, a więc sumuje się. Aby ułatwić kontrolę nad okresem składowania odpadów, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu dodatkowego obowiązku podawania informacji o dacie i miejscu rozpoczęcia składowania odpadu na etykietach umieszczanych na pojemnikach na odpady i aktualizowania tych danych przez kolejnych posiadaczy odpadu oraz w przypadku zmiany pojemnika bądź każdej zmiany jego zawartości. Warto w tym miejscu dodać, że nie zawsze i nie w każdej sytuacji oznakowanie pojemników na odpady na nowych zasadach będzie obowiązywało. Oznakowanie pojemników na odpady etykietą z kodem odpadu, wskazaniem miejsca i daty rozpoczęcia składowania odpadu jest wymagane, gdy magazynowanie odpadów niebezpiecznych odbywa się w kontenerach lub pojemnikach o pojemności powyżej 5 litrów. Każdy taki pojemnik na odpady niebezpieczne powinien być wówczas opatrzony własną etykietą, ale odpady niebezpieczne składowane w każdy inny sposób, np. na stosach ustawionych na palecie oznacza się przy użyciu tablic z właściwym kodem odpadu. Oznakowanie pojemników na odpady należy do obowiązków wytwórcy odpadu. Na etykiecie o unormowanej wielkości powinny znaleźć się: kod i rodzaj składowanego odpadu, zawartość, adres miejsca magazynowania odpadu i data rozpoczęcia magazynowania go w tym miejscu. Każda zmiana zawartości pojemnika powinna znaleźć odzwierciedlenie na etykiecie, a gdy zmieniony zostanie pojemnik na odpady, pojawić musi się na nim nowa etykieta uwzględniająca dane z pierwotnej. Każdy kolejny posiadacz odpadu zobligowany jest ponadto aktualizować etykietę na przejętym pojemniku.
Oznakowanie pojemników na odpady nie jest oczywiście żadną nowością, podobnie jak nie jest rewolucją konieczność oznaczania samego miejsca składowania odpadu tablicami informacyjnymi. Wiele szczegółowych wytycznych dotyczących magazynowania odpadów zmieniło się jednak w ostatnim czasie, np. wymogi ochrony przeciwpożarowej i ich wdrożenie nie zawsze odbywa się bezproblemowo. Nie uszło to uwadze ekspertów Stena Recycling, nowoczesnej firmy zarządzającej odpadami nad Wisłą, która organizuje odbiór odpadów od setek polskich firm oraz zajmuje się ich przetwarzaniem. Specjaliści ze Stena Recycling w odpowiedzi na potrzeby swoich klientów (i nie tylko) przygotowali kolejny już poradnik pełen praktycznych wskazówek dotyczących składowania odpadów, ich klasyfikacji i związanych z tymi zadaniami przepisów. Wspomniany e-book przygotowany przez Stena Recycling (dostępny na stronie firmy) omawia szczegółowo nowe zasady składowania odpadów i reguły oznakowania pojemników na odpady. Zainteresowanych pogłębieniem tematu i poszukujących wskazówek dotyczących interpretacji nowych przepisów serdecznie zapraszamy do lektury poradnika.
Fot. materiał partnera
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|