Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Będąc szczęśliwymi właścicielami nieruchomości, mamy możliwość czerpania zysków z wynajmu. Ważne jest, by dobrze znać prawo, które może nas uchronić przed nieuczciwością ze strony najemców. Ponadto, jeżeli zależy nam na stałej współpracy, musimy również mieć wiedzę dotyczącą obowiązków wobec osób, które wynajmą od nas mieszkanie.

Prawa i obowiązki wynajmującego

Podstawowe prawa wynajmującego

Wśród praw, jakie przysługują nam jako wynajmującym, jest prawo do informacji o najemcy, która pozwoli w możliwie dużym stopniu ocenić zdolność do wywiązywania się z obowiązku uiszczania należności za najem. Będziemy mogli to ustalić dzięki informacjom o zatrudnieniu i poziomie wynagrodzenia. Ponadto mamy także prawo, by ustalić wysokość czynszu oraz stały termin płatności – warto je uwzględnić w umowie najmu.

Inne ważne prawa wynajmującego

Jako wynajmujący mamy prawo ustalić kaucję we wskazanej wysokości (możemy ją również uzgodnić z najemcą), płatną wraz z podpisaniem umowy o najem. Co istotne, kaucja nie będzie mogła przekroczyć granicy 12-krotności czynszu za najem. Jej maksymalny poziom narzucił ustawodawca. Ponadto, mamy prawo do podniesienia czynszu w trakcie trwania umowy najmu. Możemy taki zapis umieścić w umowie i wskazać konkretny termin (np. po upływie 3 lat). Istotnym prawem, przysługującym wynajmującemu jest również prawo wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia wskazanego w umowie. Może się tak zdarzyć w przypadku rażącego naruszenia postanowień umowy np. używania mieszkania sprzecznie z jego przeznaczeniem. W przypadku, gdy najemca postanowi bez uzgodnienia z wynajmującym przeprowadzić znaczące zmiany w mieszkaniu na wynajem we Wrocławiu np. wykona remont albo wymianę płytek w łazience – wynajmujący ma prawo żądać od najemcy przywrócenia stanu poprzedniego. Może również przyjąć wykonane prace, ale w zamian za uregulowanie kosztów ich przeprowadzenia. Warto sporządzić protokół obejmujący wyposażenie mieszkania wraz z dokumentacją fotograficzną przed przekazaniem mieszkania najemcy.

Główne obowiązki wynajmującego

Wynajmujący ma obowiązek zadbać o uporządkowanie mieszkania, które będzie wynajmował. Ponadto powinien sprawdzić wszystkie sprzęty, które pozostawi do dyspozycji najemcy w lokalu. W przypadku, gdy jakiś sprzęt okaże się niesprawny, nawet w trakcie trwania stosunku najmu, wynajmujący będzie miał obowiązek naprawy (chyba, że winę za uszkodzenie będzie ponosił najemca). Pośród istotnych obowiązków po stronie wynajmującego można również wymienić naprawy lub wymiany dotyczące wszelkich instalacji w wynajmującym mieszkaniu np. gazowej, elektrycznej czy wymiany grzejników, okien lub drzwi. Dla własnego bezpieczeństwa i jasności w rozliczeniach z najemcą, warto również dokonać spisu liczników za prąd, wodę czy gaz. Warto wspomnieć o możliwości ubezpieczenia mieszkania. Nie jest ono obligatoryjne, ale wynajmujący, z uwagi na własny spokój i bezpieczeństwo, powinien o nim pamiętać.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. WangXiNa




fot. Freepik