Aż 2/3 osób, ankietowanych przez Pracuj.pl, wolałoby odebrać wolne za święto przypadające w sobotę i przedłużyć ciepły majowy weekend niż mieć wolne w zimowe święto Trzech Króli.
Nieco ponad połowa (56%) badanych uważa, że przedłużony wypoczynek doda im nowej energii. Kolejne 36% ankietowanych wierzy, że to okazja do odświeżenia umysłu i poprawy kreatywności. Tylko co dziesiąta osoba, która wzięła udział w ankiecie, stwierdziła, że więcej dni wolnego „wybija ją z rytmu”, a jeszcze mniej, bo tylko 5% twierdzi, że taka przerwa dezorganizuje im pracę.
Od tego roku pracodawca nie ma obowiązku oddawania dni urlopu w zamian za pracę w świąteczną sobotę, z czego niezadowolone jest 62% badanych, co piąta osoba nie ma zdania, a co dwudziesta cieszy się z dnia wolnego właśnie wtedy.
Tylko 56% ankietowanych zdecydowało się wziąć urlop w tegoroczny weekend majowy. Część osób po prostu nie lubi w tych dniach tłoku w kurortach i na drogach, ale problemem może być też niechęć pracodawcy obawiającego się przestoju w firmie. W skrajnych przypadkach pozostaje urlop na żądanie, jednak może się to odbić negatywnie na wizerunku pracownika.
Pracuj.pl radzi, jak przekonać szefa do udzielenia urlopu w długi weekend: „każda firma ma swoją wewnętrzną politykę w tym zakresie. Jeżeli praca może być wykonana w innym terminie to można obiecać szefowi, że nadrobimy zaległości po powrocie. Jeżeli wymagane jest zastępstwo - starajmy się znaleźć taką osobę i dopiero wtedy idźmy z podaniem o urlop. Zespoły pracujące razem mogą ustalić między sobą, kto chce wyjechać, a komu na tym mniej zależy i przedstawić gotową propozycję przełożonemu”.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*